List otwarty polskich organizacji cyfrowych w sprawie reformy prawa autorskiego
„Filtr treści i nowe prawa wydawców stanowią zagrożenie dla innowacyjności i rozwoju Europy” - piszą polskie organizacje cyfrowe w liście do Europosłów i apelują o usunięcie tych przepisów z projektu dyrektywy o prawie autorskim na Jednolitym Rynku Cyfrowym.
„Polskie organizacje pozarządowe aktywne w sferze ochrony praw cyfrowych chcą wyrazić swoje zaniepokojenie w związku z propozycjami dodatkowego prawa wyłącznego dla wydawców oraz obowiązku filtrowania treści zamieszczanych przez użytkowników w serwisach internetowych. Sprzeciwiamy się tym propozycjom Komisji Europejskiej i z niepokojem obserwujemy tok prac komisji Parlamentu Europejskiego nad projektem dyrektywy o prawie autorskim na Jednolitym Rynku Cyfrowym” – napisały organizacje w stanowisku przekazanym Europosłom.
– Zastanawiamy się, czy polscy politycy w Europie zdają sobie sprawę, że reforma prawa autorskiego promuje globalne korporacje kosztem europejskich twórców? Ten projekt napisany jest tak, żeby wspierać mocne rynki kreatywne, takie jak Francja czy Niemcy, które mogą globalnie konkurować. Polska twórczość jest znana głównie w Polsce, artyści potrzebują swoich fanów, muszą ich angażować, a nie odpychać i zakazywać robienia fanowskich wideo czy nagrywania amatorskich coverów i chwalenia się nimi w sieci. A do tego doprowadzi wdrożenie filtra treści – nie umieścimy już takiego coveru w internecie, bo zostanie zablokowany przez algorytm, który rozpozna w nim oryginalny utwór – mówi Anna Mazgal z Centrum Cyfrowego.
– To idzie też dalej – DJ nie zamieści nigdzie swojego remiksu. Filtr nie rozróżni, czy działamy profesjonalnie czy też muzyka w naszym filmie z wakacji zamieszczonym w internecie to przypadkowo nagrany przebój z grającego w tle radia. To też zostanie zablokowane. Krytyczny mem z wykorzystaniem nagrania czy zdjęcia zrobionego politykowi przez stację tv lub reportera - to samo. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że wprowadzenie tych przepisów to będzie katastrofa na miarę ACTA – komentuje dalej Anna Magzal z Centrum Cyfrowego.
Fundacja Centrum Cyfrowe
Fundacja Culture Shock
Fundacja ePaństwo Fundacja
Nowoczesna Polska Fundacja
Panoptykon Fundacja
Szkoła z Klasą 2.0
Creative Commons Polska
Konferencja Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich
Małopolski Instytut Kultury
Muzeum Historii Polski
Stowarzyszenie EBIB
Stowarzyszenie Wikimedia Polska
300POLITYKA
Źródło: info. nadesłana