Grupa działaczy organizacji pozarządowych, partii, pracowników naukowych i dziennikarzy wystosowała do Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej list otwarty w sprawie zmian w Kodeksie wyborczym, w którym przedstawiła dodatkowe propozycje poprawek w prezydenckiej nowelizacji ustawy regulującej prawo wyborcze.
LIST OTWARTY DO PREZYDENTA RP
Szanowny Panie Prezydencie,
Jesienne wybory samorządowe przyniosły nie tylko problemy z liczeniem głosów, lecz pokazały także, że obecny system wyborczy nie odzwierciedla precyzyjnie woli wyborców zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych gminach, gdzie zastosowano po raz pierwszy jednomandatowe okręgi wyborcze.
Szczególnie problematyczne okazały się okręgi jednomandatowe – dla przykładu w Kutnie 38,66 procent poparcia dla lokalnego komitetu przyniosło 100 procent mandatów w radzie miasta. Z kolei w Rumi 27,74 procent głosów na komitet PO dało 74,43 procent miejsc w radzie miasta i samodzielną większość, a w Starym Sączu lokalny komitet zdobył 47,84 procent głosów, co przyniosło mu 80,95 procent mandatów. Warto także podkreślić, że do zdobycia mandatu w okręgach jednomandatowych nie jest konieczne uzyskanie ponad połowy głosów mieszkańców i mieszkanek, jak np. w wyborach prezydenta miasta. Wygrywa osoba, która otrzyma najwięcej głosów, co w praktyce oznacza, że wystarczające może być poparcie jedynie 19,42 procent wszystkich głosów w okręgu, jak w Lęborku.
Nieproporcjonalne wyniki przyniosło także głosowanie przy zastosowaniu ordynacji z listą wyborczą - w Gdańsku 48,3 procent głosów dla komitetu PO przełożyło się na 64,7 procent miejsc w radzie miasta. 22,3 procent mieszkańców i mieszkanek Gdańska, którzy wzięli udział w wyborach, zostało bez reprezentacji w radzie miasta.
Doceniamy Pana inicjatywę, by usprawnić działanie PKW i liczenie głosów. Uważamy jednak, że tego typu zmiany są niewystarczające. W związku z tym, że przygotowuje Pan propozycje zmian w Kodeksie Wyborczym, chcielibyśmy zaproponować:
- Wprowadzenie ordynacji preferencyjnej, na wzór na przykład Irlandii czy Szkocji, dzięki czemu wynik głosowania będzie bardziej precyzyjny niż obecnie, a wyborcy będą mieli możliwość wskazania więcej niż jednego kandydata czy kandydatki, zgodnie ze swoimi preferencjami.
- Zwiększenie minimalnej liczby mandatów, jakie są do zdobycia w jednym okręgu wyborczym, do siedmiu. Obecnie Kodeks Wyborczy dopuszcza tworzenie okręgów, w których do zdobycia jest tylko pięć mandatów, co przyczynia się do nieproporcjonalnych wyników głosowania oraz jest nieuzasadnionym i niesprawiedliwym wzmocnieniem dla najsilniejszych ugrupowań.
- Dodanie na karcie do głosowania opcji do zaznaczenia „Żaden z powyższych kandydatów”, co pozwala jednoznacznie określić, czy głos jest nieważny czy wyborca nie ma osoby, na którą chciałby oddać głos.
Pełna treść listu znajduje się w załączniku.
Źródło: info. nadesłana