List Młodych Przedsiębiorczych do rządu na inauguracji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości
Gośćmi honorowymi inauguracji byli pan Wicepremier Janusz Piechociński oraz Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, pan Stephen Mull. Na ręce Wicepremiera złożony został List Młodych Przedsiębiorczych, przygotowany specjalnie na tę okazję przez Forum Młodych Lewiatan przy wsparciu Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych
Mamy nadzieję, że nasza analiza sytuacji młodych pracowników i pracodawców na rynku pracy, oraz proponowane przez nas ścieżki rozwiązań posłużą jako punkt wyjścia do współpracy środowisk młodzieżowych z rządem. Wychodzimy do rządzących z propozycją utworzenia grup roboczych przy ministerstwach kluczowych z punktu widzenia młodych – mówi Jakub Gontarek z Forum Młodych Lewiatan. Przyświeca nam idea „nic o nas bez nas”. Uważamy, że bez stałego zaangażowania młodzieży w dialog z pracodawcami i decydentami, trudniej będzie wypracować trwałe i korzystne dla wszystkich stron rozwiązania – dodaje Melanie Raczek z Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych.
W młodych Polakach drzemie ogromny potencjał. Jak pokazują najnowsze badania Amway 2013, aż 81 proc. Polaków do 30. roku życia prezentuje pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości, jednak już tylko 49 proc. z nich wyobraża sobie pracę na własny rachunek. Wynika to m.in. z obawy młodych ludzi przed porażką (71 proc. badanych w grupie do 30 lat). W związku z tym niezwykle istotne jest stymulowanie młodych do zakładania własnych firm poprzez zapewnienie wsparcia ze strony odpowiednich instytucji i organizacji, np. łatwo dostępnych kredytów na rozpoczęcie własnego biznesu, ograniczenia biurokracji, czy edukacji w zakresie przedsiębiorczości – mówiła podczas pierwszego panelu dyskusyjnego pani Anna Pietrzak, dyrektor naczelny Amway Polska.
Drugi panel poświęcony był przyszłości przedsiębiorczości w e-świecie. W dyskusji wzięli udział: prezes Rzetelnej Firmy – Waldemar Sokołowski, Prezes Fundacji Rozwoju Gospodarki Elektronicznej – Grzegorz Wójcik, dyrektor generalny Microsoft Polska – Rafał Binkofski, CEO Veniti S.A – Maciej Szymański oraz Radosław Runowski, dyrektor Departamentu Wsparcia e-Gospodarki w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dyskusja toczyła się między innymi wokół korzyści, jakie polskie firmy mogłyby czerpać z większego wykorzystania Internetu w swojej działalności. Jak zauważył Waldemar Sokołowski, tylko 40-60% polskich firm (w zależności od wielkości) jest obecna w Internecie. Problem wynika z niskiej świadomości tego, co firma może zyskać będąc obecną w sieci. Druga kwestia to często brak odpowiedniej infrastruktury. Wciąż spora część Polaków – ze względu na brak podłączenia do Internetu lub brak odpowiedniego sprzętu – nie ma możliwości dotarcia do oferty firmy w sieci. Zdaniem prezesa Sokołowskiego przeciwdziałanie takiemu „e-wykluczeniu” powinno stanowić przedmiot szczególnego zainteresowania rządzących. Tym bardziej, że – jak zgodnie zauważyli Ronald Binkofski i Grzegorz Wójcik – wirtualizacja i internetyzacja opłacają się polskim firmom, również tym mniejszym. A im lepsza kondycja firm, tym lepsza kondycja całej gospodarki, czyli korzyść dla nas wszystkich.
Pobierz
-
List Młodych Przedsiębiorczych do rządu
pdf ・437.23 kB