Indeks 73, ogólnopolska inicjatywa środowisk kulturotwórczych na rzecz obrony wolności twórczej i dostępu do dóbr kultury, wystosowała list w głośnej sprawie "skarcenia" Teatru Ósmego Dnia przez wiceprezydenta Poznania, Sławomira Hinca. Przypominamy: Urzędnikowi nie spodobało się poparcie, które członkowie Teatru udzielili posłowi Palikotowi. Rzeczniczka prezydenta Poznania, Anna Szpytko, w rozmowie w TOK FM, skomentowała sprawę następująco: "Jak ktoś jest utrzymywany przez jakiegoś mecenasa, to powinien szanować jego pogląd". Rzeczniczka odniosła się w ten sposób do faktu, że Teatr jest utrzymywany z publicznych pieniędzy. Wyraziła też opinię nt. powinności artystów w ogóle: "Może artyści nie powinni się w ogóle wypowiadać albo nie wypowiadać się w sprawach, które mogą dzielić".
Gdańsk/Warszawa, 30 lipca 2010
Inicjatywa Indeks 73
ul. Dekerta 3/9, 80-262 Gdańsk
indeks73@indeks73.pl
www.indeks73.pl
Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny
Urząd Miasta, Plac Kolegiacki 17
61-841 Poznań
Jako Indeks 73, ogólnopolska inicjatywa środowisk kulturotwórczych na rzecz obrony wolności twórczej i dostępu do dóbr kultury (gwarantowanych w art. 73. Konstytucji RP), wyrażamy głębokie zaniepokojenie sytuacją wokół poznańskiego Teatru Ósmego Dnia. Za niedopuszczalne uznajemy zachowanie wiceprezydenta Poznania Sławomira Hinca, który próbował wywrzeć nacisk na Ewę Wójciak, dyrektorkę Teatru w związku z podpisanym przez nią i innych członków zespołu listem do posła na Sejm RP Janusza Palikota. Żądanie od artystów apolityczności, połączone z ukrytą groźbą ograniczenia dotacji odbieramy jako zamach na konstytucyjną wolność słowa oraz przejaw cenzury o charakterze ekonomicznym.
W ciągu kilkudziesięciu lat swojej działalności Teatr Ósmego Dnia wielokrotnie odnosił się do problemów społecznych i sytuacji politycznej. W czasach PRL był szykanowany za swoją postawę. Na ironię zakrawa fakt, że także dzisiaj jest poddawany podobnym mechanizmom nacisku i kontroli.
Dotowanie Teatru z publicznych środków nie daje nikomu prawa do ograniczania elementarnych praw obywatelskich jego twórców, do których należy formułowanie i głoszenie poglądów społeczno-politycznych - bez względu na to, czy podpisują się pod nimi indywidualnie, czy całym zespołem.
Samorządowy mecenat nad kulturą nie jest kwestią prywatnych / partyjnych interesów czy dobrej woli prezydenta bądź urzędników. Zaspakajanie potrzeb kulturalnych mieszkańców to priorytetowe zadanie władz miasta, wynikające z art. 7.1 ustawy o samorządzie gminnym. Stałe finansowanie Teatru Ósmego Dnia z miejskiej kasy pobudza także aktywność obywatelską, inicjuje debatę publiczną nad stanem samorządności, edukuje i integruje poznaniaków. Spektakle "Ósemek" (w Poznaniu, w Polsce i za granicą) przyciągają tłumy widzów, zachwycają krytykę, pomagają poznaniakom zrozumieć i oswoić (g)lokalność. Ustawowym obowiązkiem władz Poznania jest wsparcie misji publicznej Teatru - bez jakichkolwiek nacisków na jego kształt artystyczny czy światopoglądowy.
Wyrażamy nadzieję, że władze Poznania zdystansują się do działań wiceprezydenta Hinca, przeproszą w formie pisemnej Panią Ewę Wójciak i Zespół za zaistniałą sytuację i nie będą więcej ingerować w wolność słowa i twórczości artystycznej.
Prosimy o informację zwrotną o podjętych krokach na adres: indeks73@indeks73.pl
Inicjatywa Indeks 73 :
Hubert Bilewicz, Rafał Jakubowicz, Agnieszka Kaim, dr Izabela Kowalczyk, Lidia Makowska,
dr Ewa Majewska, Jacek Niegoda, Roman Pawłowski, Aleksandra Polisiewicz
Do wiadomości:
- Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Sławomir Hinc
- Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Jacek Bartkowiak
- Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak
- Media i środowisko kulturotwórcze w Polsce
- Stowarzyszenie My-Poznaniacy
Źródło: http://www.indeks73.pl/