Dobrze prowadzona działalność na polu społecznym powinna zarówno wypływać z chęci pomocy bliźniemu, jak i być podparta odpowiednimi ku temu predyspozycjami. Ważne jest zrozumienie drugiego człowieka, a przede wszystkim problemów, z jakimi może się on mierzyć. Pomoc udzielana ze zrozumieniem jest pełniejsza, a osoba ją odbierająca przekonuje się, że nie jest sama ze swoimi problemami. Właśnie takiej pomocy udziela jeleniogórskie stowarzyszenie.
Pierwsze akordy
Stowarzyszenie Niedosłyszących ,,Lira" powstało w roku 2010, by – jak podkreślają jego członkowie – usuwać bariery w komunikowaniu się osób niesłyszących i niedosłyszących z rodziną, przyjaciółmi i wszystkimi wokół. Realizując swoją misję, Stowarzyszenie działa dwutorowo; z jednej strony zaopatruje osoby zgłaszające się po pomoc w bazę kontaktów do lekarzy specjalistów czy też zapewnia poradę w dobraniu odpowiedniej metody rehabilitacji. Z drugiej zaś strony ułatwia osobom z wadą słuchu odnaleźć się w często nowej dla nich sytuacji – m.in. poprzez pomoc w znalezieniu pracy czy w ponownej integracji społecznej. Członkowie Stowarzyszenia, którzy często znaleźli się wcześniej w podobnej sytuacji życiowej, starają się zaproponować nowe pomysły na życie – między innymi promując wśród osób z dysfunkcjami słuchu turystykę, informując o wydarzeniach kulturalnych czy też pobudzać do zainteresowania się sportem. Dzięki współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi z regionu jeleniogórskiego Stowarzyszenie tworzy wydajną sieć kontaktów pozwalającą na efektywną aktywizację społeczną jego podopiecznych.
Instrument pomocy
Poza prowadzeniem stałego punktu wsparcia dla osób niedosłyszących, członkowie ,,Liry" biorą też aktywny udział w konsultacjach związanych z problematyką osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie wnosi swój wkład do przygotowywanych planów rozwoju ( np. poprzez sugestie i uwagi zgłaszane do Strategii Rozwoju Jeleniej Góry 2014-2025 czy też Dolnośląskiej Strategii Integracji Społecznej 2014-2020). Dodatkowo – w ramach członkostwa w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Organizacja współorganizuje liczne konferencje dotyczące szeroko pojętych problemów osób niepełnosprawnych. Tematyka tych spotkań rozpoczyna się na promowaniu turystyki, dotyczy również zagadnień związanych z finansową poprawą stanu osób niedosłyszących, kończy zaś na szczegółowej analizie implementacji aktów prawnych. Zarówno materiały po-konferencyjne, jak i własne opracowania Stowarzyszenia są zamieszczane na stronie internetowej ,,Liry", gdzie pozostają do dyspozycji wszystkich osób, które mogą być nimi zainteresowane w przyszłości, zarówno niepełnosprawni, jak i ich rodziny oraz przyjaciele. Również osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę w ramach tej dziedziny znajdą na stronie Stowarzyszenia duże archiwum publikowanych treści.
Encore
Stowarzyszenie wciąż szuka nowych rozwiązań mogących ułatwić życie osobom niepełnosprawnym. W planach jest stworzenie systemu monitoringu osób niedosłyszących, powołanie do życia regionalnego centrum telerehabilitacji oraz dalsze skonsolidowanie pomocy osobom niepełnosprawnym. Poza tymi inicjatywami Stowarzyszenie pragnie także poszerzać działalność na polu promowania turystyki – np. poprzez organizowanie specjalistycznych turnusów połączonych ze szkoleniami czy też sesjami rehabilitacji oraz wypracować mechanizm finansowej pomocy dla osób niedosłyszących. Dla realizacji tych i innych projektów Organizacja nawiązuje współpracę między innymi z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu czy też z ośrodkami zza granicy, z Czech i Niemiec. Stowarzyszenie już od ponad dwóch lat współpracuje ściśle także z Urzędem Miasta Jeleniej Góry. Z każdym z tych partnerów ,,Lira" tworzy harmonijny układ, zapraszając jednocześnie inne instrumenty do włączenia się w działania.
Poniżej prezentujemy wywiad przeprowadzony z prezesem Stowarzyszenia ,,Lira", doktorem Jerzym Prudzienicą:
W jaki sposób ,,Lira" może pomóc potencjalnej osobie niepełnosprawnej zgłaszającej się z prośbą o pomoc? Czy przeciwdziała ewentualnemu wykluczeniu społecznemu tych osób?
Czy współpracujecie państwo blisko z innymi Stowarzyszeniami?
Czy mają państwo konkretne pomysły na dalsze projekty w ramach Stowarzyszenia?
Źródło: informacja nadesłana