To nie były typowe konsultacje. Dotyczyły wprowadzenia do „Wytycznych o kwalifikowalności wydatków w PO Kapitał Ludzki” zmian wynikających z rekomendacji audytu Komisji Europejskiej. W takich sytuacjach, przy swoistym „nakazie z góry” trudniej o wpłynięcie na tekst konsultowanego dokumentu. Ale i tak dzięki konsultacjom udało się wypracować lepsze od proponowanego rozwiązanie, jak i znacznie poprawić czytelność zapisów w dokumencie.
Kwestia angażowania personelu do projektów POKL stała się dla wielu projektodawców najbardziej emocjonującym elementem realizacji projektów. Zwłaszcza, gdy w Programie wprowadzono wymóg, aby osoby zaangażowane w projektach prowadziły ewidencję swojej aktywności i nie przekraczały limitu 240 godzin zaangażowania miesięcznego w projektach. Dla wielu projektodawców sposób i zakres prowadzenia ewidencji był zagadkowy, a jeszcze mniej jasny był cel ich prowadzenia.
W lutym 2014 roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazało do konsultacji nową wersję „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w POKL”, które regulują m.in. kwestie angażowania personelu projektów. W projekcie tym znalazła się propozycja limitowania godzinowego oraz ewidencjonowania całego zaangażowania zawodowego osób pracujących w projektach, a więc nie tylko zaangażowania w projektach za pieniądze publiczne. Zgodnie z propozycją poddaną konsultacjom osoba zaangażowana do projektu miałaby prowadzić ewidencję wszystkich swoich zawodowych aktywności i nie przekraczać w miesiącu limitu 240 godzin aktywności zawodowej.
W konsultacjach nowej wersji wytycznych wzięło udział 30 podmiotów z całego kraju, w tym 4 organizacje pozarządowe, a wśród nich Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych. Większość uwag dotyczyła nowych rozwiązań w zakresie angażowania personelu.