Zespół potrzebuje wyrazistego lidera, potrafiącego wykorzystywać umiejętności i doświadczenie jego członków. Tę zależność widać nie tylko w organizacjach, ale także w biznesie i administracji. Dlatego coraz popularniejsze stają się różne formy kształcenia liderów. W województwie kujawsko-pomorskim od dwóch lat organizowana jest Szkoła Letnia Liderów Międzynarodowych.
Ideą Szkoły Letniej jest, aby lider aktywnie włączał się w rozwój swojego lokalnego środowiska, wykorzystując do tego narzędzie, jakim jest współpraca międzynarodowa – wyjaśnia Witold Jankowiak, koordynator projektu. – Dlatego uczestnikom Szkoły prezentujemy szerokie spektrum, w którym można je wykorzystywać: od biznesu, przez administrację i instytucje międzynarodowe, po organizacje pozarządowe.
Uczestnikami Szkoły Letniej Liderów Międzynarodowych są młodzi (18-26 lat) mieszkańcy województwa, studenci i maturzyści. Podczas sześciu dni uczyli się m.in. myślenia projektowego. Wielu z uczestników miało wcześniej do czynienia z tym sposobem podejścia do problemu. Okazało się jednak, że dokładne przeprowadzenie diagnozy, szczegółowe zaplanowanie działań czy skonstruowanie realistycznego budżetu nie były dla nich już takie proste – opisuje Witold Jankowiak. - Zależało nam na tych warsztatach. Projekt to dla wielu z nich podstawowe narzędzie ich przyszłej pracy.
Oprócz warsztatów projektowych, absolwenci II Szkoły Letniej uczestniczyli w wielu spotkaniach. Dyskutowaliśmy o pomocy rozwojowej i aktywności w sektorze pozarządowym, rozmawialiśmy z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych, spotykaliśmy przedstawicieli firm z regionu, które mają zasięg globalny. W pamięci utkwiła w szczególności wizyta studyjna w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Uczestnicy Szkoły Letniej nie tylko zwiedzili Centrum, spotkali się z jego dowódcą i zobaczyli oryginalne animacje pola walki, ale mieli okazję do ponad godzinnej rozmowy z oficerami z Włoch, Francji, Niemiec, USA. Gościliśmy kilkanaścioro wolontariuszy EVS (z Francji, Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Irlandii), którzy pracowali w bydgoskiej Fundacji Wiatrak. Spotkanie z Michałem Kochańczykiem, podróżnikiem i afrykanistą, przeciągnęło się do późna i było miłym akcentem na koniec Szkoły.
II Szkoła Letnia Liderów Międzynarodowych została zorganizowana w dniach 6-11 lipca 2015 roku przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych udział w Szkole był bezpłatny. Kolejna, trzecia edycja Szkoły Letniej, planowana jest na 2016 rok.