Liderzy edukacji ustawicznej poza zasięgiem
Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat, tylko 5,3% dorosłych Polaków uczestniczyło w 2010 r. w jakiejkolwiek formie edukacji. To i tak najwyższy wskaźnik, jaki Polska kiedykolwiek osiągnęła w tym badaniu. Zmniejszamy dystans do średniej w UE (9,1%), ale do czołówki krajów unijnych ciągle nam bardzo daleko.
Statystyki nie kłamią
Aż 81% responendentów ankietowanych w ramach badań przeprowadzonych w projekcie Bilans Kapitału Ludzkiego stwierdziło, że nie brało udziału w żadnej formie dokształcania w ostatnim roku. Niewiele mniej (74%) osób deklaruje, że nie ma planów edukacyjnych na najbliższe 12 miesięcy. Niestety, ten trend potwierdzają również statystyki publikowane przez Eurostat. W 2010 r. w uczestnictwie w kształceniu ustawicznym wyprzedziliśmy m.in. Francję (5%), Łotwę (5%), Grecję (3%), Litwę (4%), nie wspominając o Bułgarii (1,2%), Rumunii (1,3%), czy Słowacji (2,8%). Jednak liderzy w tym zakresie, np. Dania (32,8%) czy Szwecja (24,5%), są ciągle poza naszym zasięgiem.
– Najważniejsze, że odnotowujemy wzrost zainteresowania Polaków podnoszeniem kwalifikacji. Mam nadzieję, że wynika to z większej świadomości, jak ważną rolę w rozwoju zawodowym odgrywa nieustanne uczenie się – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Jak zachęcić do uczenia się?
– Baza jest dobrym narzędziem do planowania własnego rozwoju. Pomaga szybko wyszukać interesującą nas formę edukacyjną w dogodnym miejscu i czasie – mówi Joanna Nowakowska, p.o. Dyrektora Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP.
Źródła:
-
Eurostat, Udział dorosłych w wieku od 25 do 64 lat w kształceniu ustawicznym, dane z 2010 r.
-
Bilans Kapitału Ludzkiego, raport Polki i Polacy na rynku pracy, dane z 2010 r. Badanie przeprowadzone na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.