Letnia akademia wiedzy zaktywizowała młodzież do działania
„Młodzieżowe aktywizacje” to nazwa projektu realizowanego przez Towarzystwo Samorządowe z Konina z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Dzięki partnerowi - Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie uczestnicy otrzymują wsparcie logistyczne i merytoryczne biorąc udział w warsztatach podnoszących ich kompetencje społeczno-obywatelskie, zgłębiając istotę polityk publicznych i wiedzę na temat pracy metodą projektu.
Działania rozpoczęły się w październiku 2021 roku i z miesiąca na miesiąc nabierają tempa. Projekt zakończy się w grudniu ale wypracowane rezultaty przyczynią się do trwałych zmian w czterech wiejskich gminach województwa wielkopolskiego: Kawęczyn, Kazimierz Biskupi, Olszówka i Powidz. W działania zaangażowanych jest 49 osób młodego pokolenia i 12 dorosłych przedstawicieli sektora publicznego.
Od grudnia do czerwca uczestnicy brali udział w serii warsztatów. Były to kolejno zajęcia integracyjno-rozwojowe, kreatywności i inspiracji oraz zarządzania projektami. Tuż po zakończeniu roku szkolnego dwie grupy z gmin Kazimierz Biskupi oraz Powidz wyjechały na pięciodniowy obóz coachingowy - letnią akademię wiedzy. W przyjaznych okolicznościach przyrody w Dębkach nad morzem uczestnicy mogli z dalszej perspektywy spojrzeć na własne potrzeby i innych młodych osób z ich społeczności lokalnej. Obydwie grupy pracowały równoległe i z dużym zaangażowaniem. Trenerki podczas warsztatów podkreślały jak ważne jest współdziałanie w zespołach na rzecz wspólnego ustalenia bliższych i dalszych celów oraz wykreowania długotrwałych działań uwzględniających uczestnictwo młodzieży w życiu publicznym i w życiu lokalnej społeczności. Młodzież wspólnie z dorosłymi uczestnikami analizowała różne opcje i formy włączania oraz możliwe sposoby wspierania młodych osób mając na uwadze również przyszłe pokolenia. Obydwie grupy podejmą się jesienią przeprowadzenia działań na szerszą skalę z profesjonalną oprawą: w Powidzu będzie to referendum dotyczące wyboru nazwy grupy młodych aktywistów a w Kazimierzu Biskupim badanie społeczne na temat potrzeb uczniów związanych z ich życiem szkolnym. Sporządzono plany i harmonogram wdrażania licznych inicjatyw w tym ekologicznych, pomocy społecznej, wzbogacających ofertę kulturalną. Wszystkie wypracowane pomysły brzmią obiecująco. Po wytężonej pracy późnymi popołudniami wszyscy uczestnicy wypoczywali podczas wycieczek po okolicznych atrakcjach. Były to: ujście rzeki Piaśnicy, Rybaczówka z wieżą widokową w Dębkach, Motylarnia, port rybacki i Dom Rybaka z tarasem widokowym we Władysławowie, fokarium, rejs statkiem wycieczkowym dookoła cyplu i spacery w Helu a na zakończenie wydmy w Łebie. Wyjazd wzmocnił zespoły projektowe i był formą nagrody za zaangażowanie i wzorowe współdziałanie.
W terminie od 15 do 20 sierpnia 2022 roku kolejne grupy uczestników, tym razem z gmin Kawęczyn i Olszówka brały udział w letnich warsztatach. Miejscem docelowym był Kacwin w Pieninach. Podczas wspólnej pracy na warsztatach młodzież wraz z dorosłymi uczestnikami opracowała plan działań w miejscach zamieszkania. W Kawęczynie będą to ekologiczne warsztaty dla młodszych kolegów i koleżanek, piknik integracyjny oraz lekcje obywatelskie dla starszych klas szkół podstawowych a w Olszówce turniej, sportowy, rajd rowerowy i impreza charytatywna. Podczas zajęć trenerki starały się jak najpełniej uwzględnić potencjał, z jakim młodzież przyszła do projektu, pracowali nad jego owocnym wykorzystaniem i rozwojem. Pomagały dostrzec posiadane zasoby i włączyć w działanie każdego uczestnika. Dobra atmosfera podczas zajęć sprzyjała budowaniu świadomego, autentycznego kontaktu ze sobą, swoimi potrzebami i wartościami. Nie zabrakło też czasu na wypoczynek i integrację podczas wspólnych wycieczek po okolicznych atrakcjach: zamek w Niedzicy, spacer po jeziorze Czorsztyńskim statkiem Harnaś, spacer na zaporze wodnej, spływ Dunajcem i wędrówki czerwonym szlakiem w Kacwinie z pięknymi widokami oraz przyrodniczą ścieżką edukacyjną i wioską indiańską. Na zakończenie pobytu wszyscy spędzili miły wieczór pełen zadań sprawnościowych, co sprzyjało integracji z dużą dawką śmiechu i zabawy a kolacja w postaci ogniska zwieńczyła ostatni dzień obozu.
Wkrótce rozpoczną się warsztatów wdrożeniowe przeplatane spotkaniami z decydentami co daje nadzieję na zapoczątkowanie długotrwałej, umocowanej prawnie współpracy młodzieży z władzami lokalnymi.
Źródło: Towarzystwo Samorządowe w Koninie