Od września 2013 r. Centrum PISOP w partnerstwie z Miastem Lesznem realizuje projekt pn. „Konsultuj, działaj, wzmacniaj!”. Celem realizowanego projektu jest wzmocnienie dialogu pomiędzy tymi właśnie sektorami. Szczególny nacisk położony jest tu na konsultacje społeczne. Projektodawcy mają bowiem świadomość tego, że te coraz bardziej zyskują na znaczeniu i umożliwiają obywatelom wyrażanie opinii na ważne dla nich tematy.
W ramach projektu zadziało się już naprawdę wiele:
- została przeprowadzona diagnoza leszczyńskich NGO, która wykazała niezwykle ważną rzecz: niemal wszyscy respondenci stwierdzili, iż prowadzenie konsultacji społecznych jest potrzebne i chcieliby, żeby te jak najbardziej były prowadzone w Lesznie.
- zorganizowane spotkania świadomościowe oraz szkolenia uzmysłowiły to jaka jest istota prowadzenia procesów konsultacyjnych i jakie korzyści mogą płynąć z uczestnictwa w nich, uczestnicy poznali metody i zasady konsultacji społecznych, podjęto dyskusję na temat rzeczywistego stanu konsultacji w Lesznie. Wsparciem w tym zakresie jest również świadczone w ramach projektu doradztwo.
- spotkania dwóch grup roboczych (do lipca było to po 6 spotkań każdej z nich) – w ramach projektu powołano dwie grupy. Przedstawiciele jednej z nich wspólnie pracowali nad zapisami Rocznego Programu Współpracy Miasta Leszna z Organizacjami Pozarządowymi, a drugiej – Strategii Rozwoju Kultury. Następnie dokumenty te zostały poddane konsultacjom społecznym, w tym – odbywały się również za pośrednictwem pierwszego w regionie portalu do konsultacji online (który również powstał w ramach Projektu). W ramach procesu zorganizowane zostało również spotkanie konsultacyjne.
- przeprowadzona debata publiczna nt. konsultacji społecznych, tzn. zebrane w jej trakcie opinie i rekomendacje, wsparła prace grup roboczych przy wypracowaniu leszczyńskiego Modelu konsultacji społecznych.
Na chwilę obecną zakończyły się konsultacje społeczne wspomnianych powyżej dokumentów. Czy to oznacza koniec prac w ramach Projektu? Oczywiście, że nie! Przed członkami grup roboczych stoi teraz kolejne wyzwanie – zapoznanie się ze zgłoszonymi w trakcie konsultacji uwagami i ewentualne wprowadzenie zmian w zapisanych tworzonego Programu oraz Strategii. Następnie dokumenty muszą przejść przez standardową ścieżkę uchwalania dokumentów prawa lokalnego. Życzymy powodzenia!