Lepszy świat jest możliwy – zakończyło się seminarium "Animacja pro bono publico"
- Dla kogo partycypacja pełni rolę nadrzędną: dla elit czy dla obywateli? – pytał prof. Stanisław Mocek otwierając seminarium "Animacja pro bono publico". Zorganizowane na Uniwersytecie Gdańskim w ramach projektu „Decydujmy razem” seminarium właśnie dobiegło końca, a jego uczestnicy w trakcie dwóch dni, przy okrągłym stole dyskutowali o zagadnieniach związanych z animacją życia publicznego.
Pierwszy dzień seminarium poświęcony był między innymi podstawowym przeszkodom stojącym na drodze możliwości włączania obywateli w procesy decyzyjne na poziomie lokalnym. Profesor Maria Mendel zwracała uwagę na fakt, że trudno dziś solidaryzować się z biednymi i wykluczonymi. - Mamy obecnie dużą polaryzację przestrzeni, żyjemy pomiędzy murami w przestrzeni. W tej sytuacji potrzebny jest jakiś ruch, przemieszczenie. Jest to właśnie animacja pro bono publico. Animacja dla dobra publicznego – mówiła prof. Mendel.
Pierwszy dzień seminarium zakończyła wizyta w Instytucie Sztuki Wyspa, ulokowanym na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej. Miejsce o tyle istotne i powiązane z tematyką seminarium, ponieważ jest żywym przykładem spełnionej rewitalizacji, miejsca pro bono publico. Oto opuszczony budynek staje się aktywnie działającą instytucją kultury, której charakter i koncepcja programowa wyrasta bezpośrednio ze specyfiki miejsca, w jakim jest ulokowana, jego historii i tradycji z jednej strony oraz projektowanej przyszłości z drugiej.
Drugi dzień seminarium upłynął pod znakiem animacji pro bono publico w praktyce. Dwugłosowe sesje plenarne traktowały o miejscach, w których żyjemy, ich rewitalizacji z udziałem mieszkańców oraz roli animatora w budowaniu relacji w społecznościach lokalnych. Przedstawione zostały m.in. konkretne przykłady rewitalizacji obejmującej działania podejmowane przez mieszkańców w Gdańsku-Wrzeszczu, które potwierdziły, że przynosi ona dużo większe rezultaty w porównaniu z efektywnością rewitalizacji zaplanowanej odgórnie. Ważny wątek stanowiła problematyka wykluczonych społecznie. Ich poczucia tożsamości i przywiązania, bądź jego braku do przestrzeni, w której żyją. Przy okrągłym stole odbyła się prezentacja streetworkingu w środowisku bezdomnych, gdzie najważniejszym zadaniem animatorów jest umiejętne budowanie relacji.
Było to szóste seminarium z cyklu Teoria i praktyka animacji lokalnych polityk publicznych, organizowane w ramach projektu „Decydujmy razem”.
CBSiPL to ośrodek naukowo-edukacyjny i ekspercko-analityczny, którego misją jest kreowanie innowacyjnych idei i wypracowywanie rozwiązań dotyczących praktycznych aspektów związanych z wdrożeniem i realizacją polityk publicznych oraz rozwoju lokalnego.
Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnych seminariach zapraszamy do śledzenia informacji o kolejnych terminach na stronie www.decydujmyrazem.pl.
Seminarium organizowane jest w ramach projektu „Decydujmy razem”. Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo na stronach:
Źródło: Projekt "Decydujmy razem"