Konieczność rozwoju klauzul społecznych, instrumentów finansowych i franczyzy społecznej – to tylko część rekomendacji wypracowanych na seminarium projektu Better Future of Social Economy, która odbyła się niedawno w Warszawie.
Największe uznanie zyskała rekomendacja dotycząca promocji metod mierzenia społecznego wpływu i podkreślenie wagi tych informacji dla rozwoju sektora na szczeblu unijnym. Eksperci zgodzili się, że ważne będzie wskazanie na poziomie europejskim ram, w których porównywane będą oddziaływania. Istotne jest więc, by to EFS rekomendował metody właściwe z jego punktu widzenia.
W grupie omawiającej klauzule społeczne podkreślono wagę współpracy przedsiębiorstw społecznych i administracji samorządowej, wskazując rolę Komisji Europejskiej w wypracowaniu odpowiedniego systemu monitorowania wspólnych działań. Eksperci wskazali również na potrzebę promowania klauzul społecznych i dobrych praktyk ich użycia lokalnie, tak, by urzędnicy włączali je do polityk regionalnego rozwoju. Oczywiście ważne jest również budowanie partnerstw publiczno-społecznych w oparciu o dobre przykłady aliansów sektorów publicznego i komercyjnego.
W grupie omawiającej franczyzę społeczną pokreślono wagę podniesienia wiarygodności franczyz społecznych poprzez promocję dobrych praktyk oraz sformułowanie programów rozwoju projektów franczyzowych. Ostatecznie zaś należy dążyć do wypracowania standardów jakości funkcjonowania takich podmiotów.
W grupie omawiającej rekomendacje dotyczące finansów proponowano przede wszystkim opracowanie programu podnoszącego kompetencje osób kierujących przedsiębiorstwami społecznymi. Rezultatem programu miałoby być zwiększenie dostępności narzędzi finansowania zwrotnego dla przedsiębiorców społecznych.
Eksperci postulowali również, aby działania mające na celu zapewnienie finansowego wsparcia dla przedsiębiorstw społecznych podejmowały wspólnie instytucje publiczne, prywatne i pozarządowe. Również w tej grupie roboczej mocno postawiono na konieczność zwiększenia przepływu informacji i dobrych praktyk na poziomie europejskim.
Z rekomendacjami zapoznawali się przedstawiciele organizacji parasolowych wspierających rozwój ekonomii społecznej, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, jednostek badawczych działających w poszczególnych krajach oraz przedstawiciele instytucji europejskich.
Warszawska konferencja nie była ostatnim wydarzeniem w ramach projektu Better Future of Social Economy. Projekt zakończy się 25 czerwca w Brukseli, gdzie odbędzie się ostatnia konferencja podsumowująca pracę projektu i zaproponowany zostanie ostateczny kształt rekomendacji dla Komisji Europejskiej. Wówczas rozpocznie się procedura przekazywania dokumentu przedstawicielom Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej oraz lobbowanie za wprowadzeniem proponowanych zmian. Jednak, jak podkreślał dyrektor departamentu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Paweł Chorąży, gospodarz warszawskiej konferencji – nie należy zapominać o pracy u podstaw. Komisja Europejska bowiem jest daleko, a ekonomia społeczna wokół nas.
Źródło: Ekonomiaspoleczna.pl