Lekcja Nieśmiecenia – edukacja ekologiczna najmłodszych to dziś konieczność
Produkujemy coraz więcej, przetwarzamy wciąż za mało. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat uczyć świadomego podejścia do odpadów i recyklingu – bo to właśnie dzieci mogą w przyszłości zmienić skalę problemu. Ogólnopolski projekt edukacji ekologicznej „Lekcja Nieśmiecenia” zaprasza szkoły i placówki oświatowo-wychowawcze do udziału w konkursie z ekologicznym przesłaniem – to już ostatni tydzień, by się zgłosić.
Co godzinę na świecie powstaje niemal 15 tys. ton szkła. To jak prawie dwa i pół tysiąca słoni afrykańskich — zrobionych ze szkła — każdej godziny. I choć materiał ten może być przetwarzany niemal w nieskończoność, zaledwie połowa szklanych odpadów wraca do obiegu. W Europie poziom recyklingu szkła wynosi około 76 proc., ale w Polsce liczby są dużo niższe – ponad połowa szklanych opakowań kończy swój żywot na wysypiskach, a ich rozkład może trwać nawet 4 tys. lat.
Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego to istotny krok w kierunku zwiększenia udziału szkła – ale też tworzyw sztucznych, czy papieru – trafiającego do recyklingu. Nie mniej ważna jest jednak edukacja, w szczególności najmłodszych pokoleń, które mogą z czasem zmienić skalę tego zjawiska. Aby tak się stało, potrzebujemy świadomości – i konkretnych narzędzi do jej budowania.
Ponad 500 szkół odrobiło już Lekcję Nieśmiecenia
Organizowany od pięciu lat ogólnopolski projekt „Lekcja Nieśmiecenia” pokazuje, że konsekwencja w edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży ma sens. Ponad pięćset polskich szkół zaangażowało się do tej pory w działania związane ze świadomym, odpowiednim recyklingiem, biorąc także udział w akcjach sprzątania swojego najbliższego otoczenia.
– Wierzymy, że to, co dzieci poznają i zrozumieją dzisiaj, stanie się ich naturalnym nawykiem w dorosłości. Edukacja ekologiczna nie działa natychmiast, ale działa długofalowo – dlatego tak ważne jest, by zaczynać ją jak najwcześniej – mówi Beata Butwicka, Prezeska Fundacji Nasza Ziemia, która organizuje „Lekcję Nieśmiecenia” wspólnie z marką Henkel już od pięciu lat.
Jubileuszowa edycja „Lekcji Nieśmiecenia” już trwa, a szkoły podstawowe, przedszkola i inne placówki wychowawczo-oświatowe do 26 maja mogą zgłaszać się do konkursu organizowanego w ramach projektu. W tym roku uczestnicy tworzą urodzinowe życzenia z ekologicznym przesłaniem, które powinny zostać zaprezentowane w formie cyfrowej prezentacji. W projekcie mogą znaleźć się kartki urodzinowe, krótkie filmiki, wiersze, piosenki, a nawet ekologiczne rapy – ważne, by wspierały ideę „nieśmiecenia” i były efektem współpracy opiekunów i uczniów.
Na najbardziej zaangażowane placówki czeka 20 nowoczesnych stacji edukacyjnych do selektywnej zbiórki odpadów (z pojemnikami i zgniatarką!), a także pakiety Wolontariusza Akcji Sprzątanie świata – Polska. Wszyscy uczestnicy dostaną także dostęp do materiałów edukacyjnych i scenariuszy lekcji związanych z segregacją odpadów.
Więcej informacji i zgłoszenia na stronie: https://lekcjaniesmiecenia.pl/