Polska Misja Medyczna prowadzi zbiórkę środków, dzięki którym do szpitala położniczego w Nyangao zostanie wysłana lekarka, która wesprze lokalny personel i przeprowadzi szkolenia z obszaru opieki okołoporodowej. Wyjazd odbędzie się w ramach programu wspierającego kobiety w ciąży, matki i noworodki w najbardziej potrzebujących krajach świata poprzez zapewnienie im opieki medycznej.
Nyangao jest małą wioską położoną w regionie Lindi, gdzie znajduje się szpital St. Walburg's. Jest to jedyny ośrodek medyczny dla mieszkańców regionów Lindi i Mtwara, jednych z najuboższych w kraju, obsługujący mieszkańców miejscowości znajdujących się w promieniu ok. 300 kilometrów oraz pobliskiego Mozambiku. Szpital w Nyangao jest jedyną tego typu placówką w zasięgu dla prawie 900 tys. ludzi.
W Tanzanii kobieta w ciąży, która ma dostęp do opieki położniczej, ma prawie 80% większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Niestety na taką opiekę może liczyć zaledwie 20% kobiet w kraju. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2030 roku w Afryce Subsaharyjskiej aż 300 milionów porodów odbędzie się bez jakiejkolwiek pomocy personelu medycznego. W Nyangao większość pielęgniarek oddziału położniczego i noworodkowego bazuje w swojej pracy na doświadczeniu i umiejętnościach zdobytych podczas szkoleń. Zadaniem lekarki z Polski będzie dostarczenie specjalistycznej wiedzy na temat opieki neonatologicznej i intensywnej terapii noworodków zagrożonych śmiercią okołoporodową.
– Bardzo ważnym elementem naszej pomocy jest szkolenie lokalnego personelu medycznego przez polskich medyków: specjalistów – lekarzy, pielęgniarki, położnych, ratowników medycznych. Przekazana wiedza jest bezcenna i na co dzień stosowana do ratowania życia. Dlatego regularnie do placówek, z którymi współpracujemy, wyjeżdżają nasi lekarze-wolontariusze i weryfikują, co jeszcze można poprawić i które obszary wymagają wzmocnienia – mówi Małgorzata Olasińska Chart z Polskiej Misji Medycznej.
Codziennie w szpitalu w Nyangao na świat przychodzi 8 dzieci. Poród odbywa się w asyście położnej i lekarza, z wykorzystaniem potrzebnego sprzętu medycznego. Kobiety, które zdecydowały się na poród w szpitalu, w ramach opieki okołoporodowej otrzymują również informacje na temat prawidłowego żywienia i zasad higieny, co zwiększa szanse przeżycia matki i noworodka. Przez ostatnie lata Polska Misja Medyczna wyposażyła szpital w Nyangao w sprzęt medyczny, pomogła w rozbudowie oddziału intensywnej terapii noworodków i oddziału ginekologiczno-położniczego i przeszkoliła prawie 200 pracowników.
Wesprzyj Polską Misję Medyczną:
· przekaż darowiznę na oficjalnej zbiórce na Facebooku https://www.facebook.com/donate/329572088875023/
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444.
-
Lekarze dla Afryki - zbiórka Polskiej Misji Medycznej.docx
docx ・58.95 kB