Lekarze bez Granic apelują o wsparcie dla niezależnej pomocy humanitarnej
Pod hasłem „Ratujemy życie z Twoją pomocą” ruszyła kampania Lekarzy bez Granic. Organizacja chce zwrócić uwagę Polek i Polaków na ogrom problemów humanitarnych na świecie i istotność zaangażowania każdego z nas w pomoc humanitarną. Jednocześnie zachęca do wspieranie niezależnej pomocy humanitarnej, jaką co roku niesie ludziom w ponad 70 krajach.
Według międzynarodowych szacunków pomocy humanitarnej na całym świecie potrzebuje dziś około 300 mln ludzi. Kryzysy humanitarne mają różne przyczyny. Powodują je konflikty zbrojne, katastrofy naturalne – coraz częściej wywoływane przez zmiany klimatyczne – ale też kryzysy ekonomiczne i nierówności w podziale dóbr. Ich wspólną cechą jest to, że najmocniej uderzają w najsłabsze państwa, grupy i jednostki. Wszystkie też wiążą się z zagrożeniem zdrowia i życia osób, których dotykają.
Lekarze bez Granic są niezależną międzynarodową medyczną organizacją humanitarną ratującą życie i zdrowie tam, gdzie ludzie w potrzebie nie mają szans na pomoc i opiekę medyczną.
Kiedy na początku lutego w Turcji i Syrii zatrzesła się ziemia, zespoły Lekarzy bez Granic mogły natychmiast ruszyć z pomocą osobom dotkniętym przez katastrofę. Organizacja, jako jedna z niewielu, jest obecna w północnej Syrii od wielu lat. Jako całkowicie niezależna i neutralna mogła natychmiast przekierować działania i udzielać pomocy ludziom w również w tej części kraju.
Lekarze bez Granic są obecni w Ukrainie od 1999 roku. Dzięki zgromadzonym wcześniej funduszom pozyskanym od prywatnych darczyńców, w lutym 2022 roku Lekarze bez Granic mogli błyskawicznie zwiększyć skalę działań. Dziś około ośmiusetosobowy zespół Lekarzy bez Granic w Ukrainie zajmuje się m. in. chirurgią urazową i fizjoterapią, pomocą psychologiczną, ewakuacjami medycznymi i docieraniem do osób pozbawionych opieki medycznej na terenach przyfrontowych.
Co roku Lekarze bez Granic pomagają też przy dziesiątkach kryzysów, które nie mogą liczyć na uwagę światowych mediów, polityków czy przemysłu farmaceutycznego. W Afganistanie, Jemenie, w Republice Środkowoafrykańskiej – są łącznie w ponad 70 krajach świata. Leczą malarię i ebolę, opatrują rannych, leczą niedożywione dzieci, pomagają uchodźcom. Leczą bez względu na rasę, religię czy pochodzenie pacjentów.
– W działaniach Lekarzy bez Granic niezwykle ważne są neutralność i niezależność. To one pozwalają nam pomagać tym, którzy najbardziej potrzebują pomocy, kierując się jedynie etyką lekarską i własną, niezależną oceną sytuacji – mówi Draginia Nadaždin, dyrektorka generalna Lekarzy bez Granic w Polsce. – Nasza niezależność – od rządów, biznesu czy zainteresowania mediów – jest możliwa jedynie dzięki niemal całkowitemu finansowaniu działań Lekarzy bez Granic z wpłat prywatnych darczyńców.
Budżet organizacji w 97 proc. oparty jest o wpłaty prywatnych darczyńców, którzy zachęcani są do wpłacania na cele statutowe. Dzięki niezależności finansowej Lekarze bez Granic mogą ruszać z pomocą natychmiast, kiedy ta jest potrzebna – tak jak w Ukrainie, Republice Środkowoafrykańskiej czy Syrii i Turcji.
– Kiedy dochodzi do katastrofy, nie musimy czekać na decyzje polityków czy rozstrzygnięcia konkursów grantowych. Możemy uruchamiać zebrane środki i ruszać z pomocą bez zwłoki i pomagać tak długo, jak długo to jest potrzebne – dodaje Draginja Nadaždin. – Duże zaufanie darczyńców to też duża odpowiedzialność. Dlatego chcę podziękować wszystkim, którzy umożliwiają nam niezależne działanie i zapewnić, że robimy wszystko, by nigdy ich nie zawieść.
Więcej o Lekarzach bez Granic oraz sposobach, w jaki można wspierać ich działania, tutaj: Ratujemy życie z Twoją pomocą.
Źródło: Fundacja "Lekarze bez Granic"