1 września 2011 r. w Zespole Placówek Specjalnych w Legnicy rusza Sala Doświadczania Świata. Projekt, który służy wspieraniu rozwoju niepełnosprawnych intelektualnie dzieci, sfinansowała Fundacja Rosa. Sale Doświadczania Świata to miejsca, w których terapeuci starają się pobudzać zmysły niepełnosprawnych intelektualnie dzieci za pomocą całej gamy bodźców: światła, odgłosów, elementów do dotykania, zapachów itp.
Warunki stwarzane w tego typu pomieszczeniach dają pozytywne rezultaty w pracy z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności, osobami niewidomymi, w podeszłym wieku, pacjentami oddziałów psychiatrycznych. Sale Doświadczania Świata znane są już od 1978 roku. Pierwsze tego typu miejsce powstało w Holandii w ośrodku dla niepełnosprawnych intelektualnie. Stworzono tam tzw. „Namiot Aktywności”, który służył pacjentom jako alternatywna forma spędzania czasu.
Zarówno nowoczesne metody terapeutyczne, jak i sprzęt w nieoceniony sposób wpływają na rozwój dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności. Niestety, bardzo często pojawia się problem braku funduszy, utrudniający zapewnienie najmłodszym jak najlepszej opieki oraz warunków sprzyjających prowadzeniu terapii. Dlatego właśnie - oprócz własnych stałych programów, takich jak „Twoja szkoła”, „Lekki tornister” oraz „Pokój uśmiechu” - Fundacja Rosa wspiera różnego rodzaju projekty terapeutyczne. Organizacja przekazuje środki na terapię dla dzieci z diagnozą niedokształcenia mowy oraz współfinansuje małym pacjentom turnusy delfinoterapii, a od początku 2011 roku finansuje kompletne urządzanie wspomnianych pomieszczeń terapeutycznych dla najmłodszych.
- Wsparcie efektywnych projektów mających na celu pomoc najmłodszym wpisuje się w statutowe cele naszej organizacji. Do takich idei z pewnością należy stworzenie Sali Doświadczania Świata w legnickim Zespole Placówek Specjalnych - mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. - Zauważamy potrzebę powstawania tego typu miejsc. Stwarzają one nie tylko przyjazne dzieciom środowisko, ale przede wszystkim wspierają ich skuteczną terapię. Pokój w Legnicy ukończony został jako pierwszy, wciąż jednak prowadzimy prace nad kolejnymi salami. Do końca roku na terenie całej Polski zamierzamy sfinansować jeszcze siedem pokoi terapeutycznych.
Terapia w Salach Doświadczania Świata nazywana jest Snoezelen (nazwa to składowa dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: "snuffelen”, co znaczy węszyć, oraz "doezelen", czyli drzemać). Pobudza ona ciekawość, rozwija integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Dzięki pracy w Salach Doświadczania Świata, u pacjentów wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa się ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Pozytywne rezultaty uzyskiwane dzięki tego typu pomieszczeniom powodują coraz większe zainteresowanie terapią Snoezelen wśród placówek terapeutycznych, często jednak pojawia się problem braku funduszy. Dlatego dyrekcja Zespołu Placówek Specjalnych z Legnicy zwróciła się do Fundacji Rosa z prośbą o sfinansowanie wyposażenia Sali Doświadczania Świata w sprzęt i pomoce do stymulacji sensorycznej, które wzbogacą terapię podopiecznych Zespołu o nowe formy stymulacji zmysłów przy pomocy odpowiednio dobranych bodźców.
- Składając wniosek o sfinansowanie Sali Doświadczania Świata, nie spodziewaliśmy się aż tak fantastycznej i sprawnej współpracy - mówi Wiesława Zborowska, wicedyrektorka legnickiego ZPS. - Fundacja Rosa spełniła nasze marzenie. Z sali będą mogły korzystać nie tylko dzieci autystyczne oraz te ze złożonymi, głębokimi formami niepełnosprawności, ale również wszyscy nasi podopieczni wymagający wsparcia, np. wyciszenia, rozluźnienia, aktywizacji, ćwiczeń koncentracji, poprawy samopoczucia itp.
W nowo powstałej sali, zlokalizowanej w budynku przy ulicy Tatrzańskiej 9, znajdą się: zestaw przyborów terapeutycznych do stymulacji wzroku, słuchu i dotyku, tor świetlno-dźwiękowy, kurtyna-wodospad światłowodów, tunel lustrzany, ścieżka sensoryczna do różnicowania faktury materiałów, kabina lustrzana, akwarium płaskie, aparat do baniek mydlanych, materace, lustra akrylowe oraz huśtawka podwieszana.
- Po szczegółowym zapoznaniu się z potrzebami placówki podjęliśmy decyzję o całkowitym sfinansowaniu wyposażenia - dodaje prezes Pecuszok. - Cieszymy się, że dzięki naszemu wsparciu ponad osiemdziesięciu podopiecznych ZSP będzie mogło liczyć na efektywniejszą terapię.
O fundacji Rosa
Fundacja istnieje od 2004 roku. Od początku działalności posiada status organizacji pożytku publicznego, co umożliwia jej ubieganie się o dofinansowanie z jednego procenta podatku. Zgodnie z przyjętym statutem priorytetami Fundacji Rosa są: poprawianie warunków edukacji w szkołach oraz zwiększenie komfortu pobytu chorych dzieci w polskich szpitalach. Organizacja realizuje te cele, prowadząc programy „Twoja szkoła”, „Lekki tornister” oraz „Pokój uśmiechu”, wspierając jednocześnie liczne projekty terapeutyczne.
Rozwijany od roku program „Pokój uśmiechu” ma pomóc dzieciom przetrwać trudne chwile pobytu w szpitalu. Celem projektu jest stworzenie przyjaznych miejsc (poczekalni i pomieszczeń do zabaw) na dziecięcych oddziałach szpitalnych, w których najmłodsi chorzy mogliby poprzez grę i zabawę zapomnieć o chorobie. Pokoje uśmiechu działają już na oddziale pediatrycznym, intensywnej terapii noworodków i dzieci oraz psychiatrycznym Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu. Pokój dla rodziców przygotowano na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii noworodków i dzieci w tej samej placówce, natomiast pokój terapeutyczny - na oddziale psychiatrii dziecięcej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Chorób Dziecięcych im. Korczaka we Wrocławiu. W lipcu 2011 r. zakończono prace nad pokojem na oddziale pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Dodatkowo w tej samej placówce powstaną jeszcze dwa tego typu pomieszczenia. Prace nad Pokojami Uśmiechu wciąż trwają w Bolesławcu.
"Twoja szkoła" jest flagowym programem, rozwijanym z powodzeniem od początku istnienia Fundacji Rosa. Szkoła biorąca udział w akcji otrzymuje indywidualny identyfikator, dzięki któremu każdy, wpisując go w zeznaniu podatkowym, może przeznaczyć jeden procent podatku dochodowego właśnie na tę konkretną placówkę. Dzięki wsparciu z 1 proc. podatku oraz dotacjom organizacja wsparła do tej pory ponad 1800 szkół. Zebrane w ramach projektu fundusze przeznaczane są na m.in. na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania wspierającego edukację, książek, multimedialnych tablic i innych pomocy dydaktycznych.
W grudniu 2010 roku Fundacja Rosa zainaugurowała projekt "Lekki tornister", polegający na wyposażaniu ubogich szkół w szafki, w których dzieci będą mogły przechowywać najcięższe podręczniki i przybory szkolne. Jako pierwsza udział w akcji wzięła Szkoła Podstawowa w Nieszawie. Fundacja sfinansowała szafki dla dzieci w jednej z klas. W listopadzie 2011 r. zakończą się prace nad wyposażeniem kolejnej sali. Projekt realizowany jest również w Szkole Podstawowej w Kąkowej Woli.
Dodatkowo Fundacja Rosa finansuje trzy projekty terapeutyczne. Pierwszy z nich to wsparcie finansowe terapii dla dzieci z diagnozą niedokształcenia mowy pochodzenia korowego. Drugi z projektów jest nowoczesną formą terapii dla dzieci z wykorzystaniem delfinów (delfinoterapia). Natomiast celem trzeciego z programów jest kompletne urządzenie pomieszczeń terapeutycznych dla dzieci (m.in. do stymulacji sensorycznej czy też Sal Doświadczania Świata). Pomieszczenia te urządzane są w szkołach integracyjnych i innych placówkach oświatowych.
Źródło: inf. nadesłana