Legnica. Organizacja zajęć edukacyjno-profilaktycznych dla dzieci i młodzieży z rejonu Fabryczna
Celem zadania sfinansowanego przez Urząd Miasta Legnicy było zapewnienie najszerszego uczestnictwa dzieci i młodzieży z rejonu Fabryczna we wszystkich zadaniach, służących promowaniu zdrowego stylu życia i zachowań prospołecznych, uczących współpracy i samodzielnych odpowiedzialnych postaw; stworzenie atmosfery sprzyjającej rozważaniom na temat własnych zachowań, pobudzanie umiejętności podejmowania decyzji.
Największym sukcesem i rezultatem programu jest przeprowadzenie imprezy, w której wzięło udział 30 osób. Sama organizacja i przygotowania do niej spowodowało niesamowitą mobilizację i integrację członków stowarzyszenia oraz dzieci i młodzieży z rejonu Fabryczna. Na imprezie nie zabrakło całych rodzin, młodzieży, osób starszych. Wszyscy znaleźli dla siebie coś pożytecznego.
Podstawową aktywnością ruchową była jazda na rowerze. Członkowie stowarzyszenia przeprowadzili różne zabawy i konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak na przykład rzut dętką do celu, konkurs na najwolniejszą jazdę rowerem, dowożenie wody, quiz itp. W ramach popularyzacji aktywnej i bezpiecznej formy wypoczynku wszyscy uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe, a także dyplomy i nagrody konkursowe.
Na terenie muzeum – w pięknym patio wszyscy uczestnicy przyrządzali i konsumowali rozmaite potrawy. Nie zabrakło ogniska, nad którym można było upiec kiełbaskę, ziemniaka lub inne warzywa.
Do rezultatów niemierzalnych można zaliczyć zapoznanie uczestników imprezy z historią i kulturą regionalną oraz wzbudzenie w nich poszanowania lokalnych tradycji i szacunku do posiadanego dziedzictwa kulturowego. Dla uczestników było zorganizowane zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Chojnowie: można było podziwiać nie tylko stała ekspozycję Muzeum, ale zapoznać się z wystawą czasową prac Pani Doroty Kozak pod tytułem „Reliefy i kolory, tkanina oraz ceramika unikatowa”.
Udział w wycieczce sprzyjał: promowaniu u uczestników pozytywnych kompetencji, rozwój pozytywnych postaw, wyrabianie samodzielności, zaradności, świadomej dyscypliny, wrażliwości estetycznej.
Ponadto uczestnicy zapoznali się z zasadami: bezpiecznego poruszania się na rowerze indywidualnie i w grupie; jazdy rowerem w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych; planowania wycieczki rowerowej; prawidłowego doboru, eksploatacji i pielęgnacji roweru. Podwyższono atrakcyjność turystyki rowerowej oraz aktywności rekreacyjno-turystycznej w regionie poprzez podniesienie u uczestników wiedzy, kompetencji i umiejętności bezpiecznego poruszania się rowerem.
W zrealizowanym programie na szlaku Odry wzięło udział 20 osób. Podstawową aktywnością ruchową była jazda na rowerze na polderach zalewowych Odry. Odbyły się różne konkursy i zabawy takie jak najpiękniejszy bukiet jesieni, przeciąganie ciężarków, rzucanie dętką do celu. Uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy oraz poczęstunek. Rezultatem było poznanie mechanizmów ochronnych przed zalaniem terenów przez Odrę, podziwiano piękno przyrody, szczególnie zapamiętana została Bukowa Góra. Zwiedzano również Ośrodek Sportów Olimpijskich, winnicę, pałace w Zatoniu i Zaborze oraz skansen wsi polskiej w Ochli. Sprawdzono w praktyce nabytą wiedzę o zasadach: bezpiecznego poruszania się na rowerze indywidualnie i w grupie; jazdy rowerem w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych; planowania wycieczki rowerowej; prawidłowego doboru, eksploatacji i pielęgnacji roweru.
Ostatnim punktem było podsumowanie programu profilaktycznego w Muchowie. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w konkursach i quiz, pokazowym badaniu alkomatem. Wyróżniono najaktywniejszych uczestników, rozdano nagrody i upominki. Czas aktywnie spędzano przy ognisku jak również pogłębiano wiedzę geologiczną o naszym legnickim rejonie na ścieżce edukacyjnej oraz skale wulkanicznej. Zwiedzano zamek Piastowski w Legnicy, zamek w Jaworze. Udział w programie wywarł pozytywne wrażenie na uczestnikach i będzie jedną z możliwości w tworzeniu właściwego trybu życia.
Źródło: www.ekorama.legnica.pl