Legionowskie XI Dni Osób z Niepełnosprawnościami „Na słodko i słono". Warsztaty Kulinarne
Do gotowania, kucharzenia można podchodzić na różne sposoby. Jedni wolą, aby za nich robili to inni i stołują się poza domem. Są tacy co gotują bez większego entuzjazmu. Natomiast jest duża grupa ludzi, którzy uwielbiają to robić. Są jednak ludzie, których trzeba zachęcać do podjęcia działania. Warsztaty Kulinarne Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowo i powiatu legionowskiego mają pokazać ich uczestnikom, że gotowanie może być fajne.
Gotowanie może być świetną terapią
Gotowanie jest fajne.
O tym zaświadczyć mogą uczestnicy Warsztatów Kulinarnych XI Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego. W zajęciach organizowanych przez Powiatowe Centrum Integracji Społecznej oraz Fundacji „Promień Słońca” wzięło udział ponad 40 osób. Warsztaty odbyły się w czterech 4 grupach w pracowni gospodarstwa domowego Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Wszystkie zakończyły się sukcesem. Niezwykle smaczne, wspaniałe, kolorowe dania. Pięknie udekorowane stoły, niezwykła aktywność i zaangażowanie biorącej w nich udział młodzieży.
24 sierpnia 2022 wzięli udział podopieczni Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie. Uczestnicy przygotowali specjalną lemoniadę i racuchy z jabłkami. Natomiast 30 sierpnia rozwijali swoje kompetencje kulinarne grupy z Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity i Warsztatów Terapii Zajęciowej OPS Legionowo. Ostatnie już w tym roku Warsztaty Kulinarne XI Dni Osób z Niepełnosprawnościami odbyły się 23 września. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na prośbę Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie poprowadzili je członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Skubianka. Tym razem były one przeznaczone dla uczniów PDP Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. W atmosferze dobrej zabawy przygotowano z wielką pieczołowitością dwa dania: gofry i placki ziemniaczane. Zostały one pięknie przez uczestników udekorowane. Młodzież uczestnicząca w zajęciach z wielką ochotą skonsumowała owoce swej pracy. W ten sposób organizatorzy zachęcili ją do podejmowania samodzielnych wyzwań kulinarnych.
– Koło Gospodyń Wiejskich Skubiankapowstało przed rokiem - opowiada z dumą przewodnicząca koła Joanna Folwarska- Liczne spotkania i wytężona praca zaowocowały zajęciem III miejsca w pierwszej edycji Bitwy Regionów organizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zaprezentowaliśmy tam potrawę inspirowaną kuchnią naszego regionu. Dostaliśmy również wyróżnienie w konkursie "W moim domu nic się nie marnuje" organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska. Równocześnie chcielibyśmy skupić się na działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W tym celu podjęliśmy współpracę z prężnie działającą w powiecie legionowskim Fundacją "Promień Słońca" oraz z Powiatowym Centrum Integracji Społecznej. Z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy wraz z Fundacją "Promień Słońca” słodkie przyjęcie dla dzieci i młodzieży w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Bardzo urzekła nas radość, energia i pozytywna nastawienie uczniów tej placówki i chcąc dalej kontynuować nasze spotkania wsparliśmy PCIS i Fundację „Promień Słońca” w Warsztatach Kulinarnych „Na słodko i słono” zorganizowanych z okazji XI Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowa i Powiatu Legionowskiego. Jak przystało na KGW kultywując i nawiązując do tradycji, chcemy na warsztatach nauczyć naszych może przyszłych kucharzy robienia potrawy „ starej jak świat”, a jest nim placek ziemniaczany. Ponieważ warsztaty są na słodko i słono, więc nie może zabraknąć nauki wypiekania słodkości w postaci gofrów z bitą śmietaną i owocami w towarzystwie jesiennej aromatycznej herbatki. Mamy nadzieję, że to będzie prawdziwie pyszny słono słodki dzień!!! – podkreśliła.
Zgodnie z oczekiwaniami był to niezwykle udany kolejny dzień warsztatów. Jego efekty przerosły oczekiwania.
Warsztaty kulinarne początkiem drogi do samodzielności.
Te warsztaty mają wspomagać przygotowanie do samodzielnego życia i motywować do gotowania. Cały proces ma odbywać się w atmosferze dobrej zabawy i angażować wszystkich. Organizatorzy są świadomi tego, że wyuczenie podstawowych umiejętności kulinarnych zajmuje dużo czasu i wysiłku wszystkich. Warsztaty mają zainteresować tematem, zaciekawić i przygotować do podjęcia decyzji stąd taka ich formuła. Organizatorzy myślą, aby dla zainteresowanych gotowaniem osób z niepełnosprawnością intelektualną zorganizować kursy gotowania, które pozwoliłby na opanowanie podstaw gotowania. Każdy uczestnik kursu mógłby uczyć się w tempie dostosowanym do własnych możliwości. To jest na razie pomysł. Mam nadzieję, że zostanie zrealizowany. Wszyscy uczestnicy na zakończenie otrzymali kolorowe dyplomy oraz albumy kucharskie ufundowane przez MC Kwadrat hurtownię taniej książki ze Skrzeszewa.
Organizatorzy Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego
Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69, Zespół Szkolno-Przedszkolny Milenium, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie , IŁ Capital Arena Legionowo, Miejski Ośrodek Kultury, DPS Kombatant, Muzeum Historyczne, Powiatowe Centrum Integracji Społecznej, Powiatowe Centrum Kultury , Koło Dzieci Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie, TV Dolny Śląsk.
Patronat medialny : Gazeta Powiatowa, Gazeta Miejscowa i LTV,TV Dolny Śląsk
Patronami Honorowymi Dni Osób z Niepełnosprawnościami są: Starosta Powiatu Legionowskiego Sylwester Sokolnicki oraz prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski.
Źródło: Fundacja "Promień Słońca"