Legionowskie Mozaiki Historycznej Pamięci. Cztery inicjatywy obywatelskie Fundacji „Promień Słońca”
W obszarze działalności społecznej kluczowa jest integracja ludzi zagrożonych wykluczaniem społecznym oraz motywowanie ich do zaangażowania w istotne sprawy. Jedną z nich jest tworzenie pamiątkowych mozaikowych obrazów. Fundacja, z myślą o swoich podopiecznych, już po raz czwarty zgłosiła inicjatywę obywatelską do władz Legionowa.
Cztery inicjatywy obywatelskie Fundacji „Promień Słońca”.
Splot Jedności Społecznej i Artystycznego Wyrazu
W obszarze działalności społecznej kluczowa jest integracja ludzi zagrożonych wykluczaniem społecznym oraz motywowanie ich do zaangażowania w istotne sprawy. Dla Fundacji znajdują one również wyraz w obchodzeniu rocznic kluczowych wydarzeń. Jednym z wymiarów jest tworzenie pamiątkowych mozaikowych obrazów przy udziale wielu mieszkańców miasta. Realizując swoją misję i cele statutowe, Fundacja, z myślą o swoich podopiecznych, już po raz czwarty zgłosiła inicjatywę obywatelską do władz Legionowa, mając na celu uświetnienie różnych rocznic poprzez wykonanie okolicznościowej trwałej pamiątki, kolorowego przyciągającego wzrok pomnika.
Mozaikowe Kroniki Historii Legionowa
Pierwsza mozaika upamiętnia 70. rocznicę nadania Legionowu praw miejskich 3 maja 1952 roku. To wizualna oda do ewolucji i rozwoju miasta, dająca świadectwo istotnym przeobrażeniom krajobrazu miejskiego.
Druga mozaika oddaje hołd 90. rocznicy PIERWSZEJ POLSKIEJ WYPRAWY POLARNEJ NA WYSPĘ NIEDŹWIEDZIĄ. Ekspedycja naukowa wyruszyła z Państwowego Instytutu Meteorologicznego w Legionowie podczas Międzynarodowego Roku Polarnego 1932/1933, dodając prestiżu historii odrodzonemu państwu polskiemu.
Trzecia mozaika uświetnia 90. rocznicę pierwszego polskiego zwycięstwa w zawodach o Puchar Gordon-Bennetta w Chicago 2 września 1933 roku. Major Franciszek Hynek i kapitan Zbigniew Burzyński reprezentowali Polskę i Legionowo na balonie SP-ADS Kościuszko, produkowanym w Wytwórni Balonów i Spadochronów w Legionowie.
Ostatni Czwarty Projekt Upamiętniający - 80 lat od Powstania Warszawskiego
Jako dowód zaufania i akceptacji inicjatyw Fundacji, władze miasta zatwierdziły czwarty projekt. Ten projekt ma na celu uczczenie 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, doniosłego wydarzenia, które również miało miejsce w Legionowie, a miejscowi powstańcy aktywnie w nim uczestniczyli aż do końca.
Tak jak trzy poprzednie mozaika będzie wykonana w spójnej formie o wymiarach 2,7 m szerokości oraz 1,5 m wysokości i będzie umiejscowiona na ścianie podporowej budynku Urzędu Miasta obok swoich poprzedniczek. Miejsce to jest nieprzypadkowe. Z jednej strony znajduje się na wprost wejścia głównego do budynku Urzędu Miasta. Z drugiej strony jest widoczne z ulicy i przechodnie mogą podziwiać piękno wykonanych wspólnym wysiłkiem dzieł. Na każdej z nich znajdują się nazwiska twórców. Jest to jeszcze jeden powód do radości i motywacji do artystycznego wyżywania się. Przewidywany termin wykonania to lipiec 2024rok.
Przestrzeń Integracji i Twórczej Współpracy
Trzy pierwsze projekty realizowała wybrana z godnie z obowiązującymi procedurami Legionowska pracownia witrażu i mozaiki firma EasyArt. Artysta Andrzej Bochacz, właściciel firmy, zaprosił do współpracy osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, osoby starsze oraz niesamodzielne z niepełnosprawnościami: podopiecznych Fundacji Promień Słońca", - uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, członków Klubu Seniora Amicus oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej Św. Rity, a także wolontariuszy, pasjonatów i przyjaciół. To wspólne przedsięwzięcie nie tylko zaowocowało artystycznymi dziełami, ale również stało się wyjątkową formą integracji poprzez sztukę mozaikowania, twórczego upamiętniania przeszłości. Jest to idealna forma, która w piękny artystyczny sposób oddaje hołd bohaterom wydarzeń przypomina o wydarzeniach z historii miasta, łączy ludzi w działaniu i przypomina, że każdy mieszkaniec miasta może wnieść swój wkład w jego rozwój
Źródło: Fundacja 'Promień Słońca"