Dogoterapia to wykorzystanie kontaktu z psem do rehabilitacji i terapii osób upośledzonych umysłowo, niewidomych i autystycznych.
Maria Czerwińska treserka zwierząt od 1998 roku prowadzi fundację Cze–Ne-Ka, która zajmuje się dogoterapią. Nazwa pochodzi od imienia pierwszego psa, pracującego z dziećmi podczas terapii. W języku Indian Cze-Ne-Ka oznacza „wiecznie śmiejącego się psa”. Specjalnie szkolone psy rasy malamut i samojed pomagają w terapii dzieci niewidomych, głuchych i niepełnosprawnych. Zajęcia prowadzone są podczas obozów rehabilitacyjnych, zlotów i zajęć w szkołach i ośrodkach. W fundacji pracuje wielu wolontariuszy, rekrutujących się spośród właścicieli i miłośników psów zaprzęgowych. To oni stanowili główny trzon powołanej fundacji.
Część z nich powołała Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaciel”. Na zajęciach rehabilitacyjnych dzieci niepełnosprawne i upośledzone umysłowo bawią się z psami. Wolontariusze prowadzą zajęcia w przedszkolach integracyjnych, domach dziecka, w Dziennym Ośrodku Rehabilitacyjnym dla młodzieży i osób dorosłych z autyzmem przy ul. Orzyckiej, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Długoborzu, Terapeutycznym Ośrodku Instytutu Psychiatrii i Neurologii przy ul. Grottgera oraz na prywatnych zajęciach w domu pacjenta.
Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt Cze-Ne-Ka
Warszawa ul. Petofiego 4/1 tel. 0-22 864 71 53, 0 603 406 158
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym
Warszawa ul. Radiowa 9 m 36
Więcej w artykule Marty Kawczyńskiej „Wesoły pies pokazuje brzuch”, Gazeta Wyborcza, 19 – 21 kwietnia 2003