Fundacja Pszczoła i Altvater Piła wystosowały list otwarty do samorządów, zachęcający do zakładania łąk kwietnych. Przekonują w nim, że takie kwietne przestrzenie w gminie mogą wspierać działania antysmogowe i pomóc w walce z wysuszaniem terenów zielonych a także rozwijać bioróżnorodność. Akcja jest formą włączenia się w bicie Zielonego Rekordu Polski.
Zielony Rekord Polski to doskonała okazja do zastanowienia się, w jaki sposób każdy z nas: firmy i samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe i placówki oświatowe, mogą przyczynić się do zazielenienia i dotlenienia naszej małej ojczyzny.
– Łąki kwietne mają całe mnóstwo zalet: wspomagają bioretencję, bioróżnorodność, są ekologiczne, wyłapują zanieczyszczenia z powietrza, obniżają temperaturę otoczenia, pełnią funkcję dekoracyjną – wylicza dyrektor generalny Altvater Piła Tomasz Bielański.
Z kolei Bożena Wola z Fundacji Pszczoła mówi o aspektach ekonomicznych, tj.
• niższych kosztach utrzymania terenów gminnych poprzez brak konieczności podlewania dojrzałejłąki i częstego koszenia (zalecanekoszenie jedynie 2 razy w roku),
• możliwości zagospodarowania w ten sposób nieużytków, terenów o dużym nachyleniu i słabympodłożu (łąki kwietne nie wymagają ziemi wysokiej jakości),
• zwiększeniu wartości ekologicznej terenu (ważne przy certyfikacji np.: BREEAM czy LEEDi podobnych).
Rozwiązanie to może być wprowadzane zarówno na dużych przestrzeniach takich jak nieużytki,parki i ogrody miejskie, jak i w mniejszej skali w ogrodach mieszkańców a nawet na balkonach.Łąki są też doskonałym pomysłem na zagospodarowanie terenu wokół zakładów pracy a nawetskładowisk odpadów.
Dla wszystkich, którzy chcą zgłębić temat, inicjatorzy akcji przygotowali ulotkę z informacjami, jak krok po kroku posiać łąkę.
-
Ulotka
pdf ・1.47 MB
Źródło: Fundacja Pszczoła