Ukraińcy piszą o sobie i kraju, który – szargany wojną na wschodzie – przeszedł nieodwracalną ewolucję. To drugi numer w historii wydawania pisma poświęcony Ukrainie. Pierwszy ukazał się 2012 roku i opowiadał o zupełnie innym kraju.
Od wydania pierwszego numeru naszego pisma poświęconego Ukrainie minęło już ponad 8 lat. W ostatnich latach wydarzenia za naszą wschodnią granicą nabrały obrotów, a państwo przeszło ogrom przemian. Gdy kurz powoli opada, czas przyjrzeć się jej ponownie.
– To nie dodruk, a nowy numer, który próbuje odnaleźć rytm współczesnej Ukrainy i namierzyć puls jej mieszkańców. To trudne, bo chyba w żadnym europejskim państwie w XXI wieku nie wydarzyło się tak wiele – nawet nie tyle w przestrzeni, ile w ludziach – podkreśla Adam Nyckowski, redaktor naczelny Zupełnie Innego Świata.
Za sprawą eseisty Andrija Lubki oraz historyka Romana Kabacija, którzy piszą o tym, co w świadomości Ukraińców zmieniły największe od lat protesty na Majdanie, nie brakuje podsumowań ostatnich lat i analizy zachodzących w kraju procesów społecznych.
W numerze znajdziecie też wywiad z przedstawicielką muzycznej sceny „nowej” Ukrainy – raperką Alyoną Alyoną, która, zanim zaczęła rapować, była… przedszkolanką! O kulturową tożsamość i teksty jej utworów pyta ją w Zupełnie Innym Świecie Marta Goluch.
Z najnowszego numeru dowiecie się także, który przepis na barszcz ukraiński jest najbardziej prawdziwy. Na łamach grudniowego wydania magazynu zdradzają to Natalka Yakymovych i Ievgenii Klopotenko, którzy stworzyli film dokumentalny o tej narodowej potrawie Ukraińców. Jednak jego przesłanie wykracza daleko poza kuchnię… W numerze znalazło się łącznie 16 tekstów poświęconych Ukrainie.
– Z tych 16 tekstów wyłania się prawdziwy obraz współczesnej Ukrainy. To ludzkie świadectwa, wielowątkowa historia, która przybliża każdemu problemy i wyzwania, wobec których staje teraz ukraińskie społeczeństwo – przyznaje Yulia Borysenko, koordynatorka numeru, która swój tekst na łamach Zupełnie Innego Świata poświęciła językowej tożsamości swoich rodaków.
Zupełnie Inny Świat to oddolna, zrzeszająca blisko 20 osób inicjatywa non-profit z siedzibą w Warszawie. To także kwartalnik społeczno-kulturowy, który już od 10 lat stanowi merytoryczną alternatywę dla pism młodzieżowych w Polsce. W najbliższym czasie ukażą się m.in.: Woda, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Kobieta i Finlandia.
Strona internetowa: http://zupelnieinnyswiat.pl/