Od kilku lat wyraźnie wzrasta liczba organizacji pozarządowych, których głównym obszarem aktywności jest kultura i sztuka. To obecnie około 20 tysięcy stowarzyszeń i fundacji. Prowadzą działania związane z edukacją kulturalną, podtrzymywaniem tradycji regionalnych lub ludowych, ochroną zabytków, organizują wydarzenia kulturalne. Można by się spodziewać, że działając na tym polu, mają wspólne cele z samorządem i lokalnymi instytucjami kultury. I cele może są wspólne, ale w ich realizacji razem im nie po drodze.
Gminy nie są rozrzutne, jeśli chodzi o wydatki na kulturę – przeciętnie wydają na ten cel 3,5% swojego budżetu. W sumie to ponad pięć miliardów złotych rocznie. Największą część wydatków pochłania finansowanie działalności instytucji publicznych: domów i ośrodków kultury, świetlic , klubów, bibliotek. Na dotacje dla organizacji realizujących działania i projekty kulturalne gminy przeznaczyły zaledwie 100 mln zł, czyli 18 razy mniej niż na domy kultury i 10 razy mniej niż na biblioteki. Skala zaangażowania gmin zależy od regionu: na Śląsku ponad połowa samorządów przekazuje środki na dotacje dla organizacji kulturalnych; na Lubelszczyźnie – tylko jedna czwarta.
Jednak bez względu na poziom wsparcia finansowego samorząd jednomyślnie wymieniany jest przez organizacje jako jeden z ich najważniejszych partnerów. Współpraca polega na realizacji wspólnych projektów, konsultacjach, użyczaniu organizacjom lokali z zasobów gminy. Obie strony widzą, że kooperacja jest konieczna i doceniają jej dotychczasowe osiągnięcia, uważają jednak zgodnie, że jeśli chodzi o wzajemne relacje, jest jeszcze wiele do zrobienia.
Lekkoduchy kontra biurokraci
Urzędników najbardziej niepokoi brak zrozumienia dla wymogów formalnoprawnych ze strony organizacji. Oczekiwaliby też kreatywności i większego zaangażowania w tworzenie nowych ofert – uważają, że organizacje idą utartymi ścieżkami, powielają projekty, nie wychodzą poza schemat.
Ale zarzuty dotyczące powtarzalności działań i niechęci do projektów innowacyjnych i oryginalnych zgłasza także druga strona – wielu przedstawicieli sektora pozarządowego uważa, że to właśnie urzędnicy promują sztampowe, powtarzalne i mało kreatywne projekty. Organizacje skarżą się także na biurokrację, brak elastyczności ze strony urzędu oraz zbyt niskie dofinansowanie.
Z czego wynikają te problemy? Urzędnicy zwykle nie postrzegają działań organizacji jako elementu polityki kulturalnej – tę realizują poprzez „swoje” domy kultury i instytucje. Te z kolei współpracują z organizacjami przy konkretnych projektach, najczęściej oferując wsparcie lokalowe czy sprzętowe w zamian za możliwość uczestniczenia w projekcie realizowanym przez NGO. Takim akcyjnym myśleniem skażona jest także współpraca organizacji i samorządu. Organizacje nie są traktowane jako jeden z instrumentów oddziaływania na rozwój lokalny, a decyzje o finansowaniu lub braku wsparcia dla organizacji pozarządowych nie wynikają z założeń strategicznych.
Trzy życzenia do partnera
Co musiałoby się zmienić, żeby relacje gmina – organizacja stały się prawdziwie partnerskie i żeby współpraca stała się satysfakcjonująca dla obu stron?
Organizacja oczekuje od urzędu:
- Większego wsparcia finansowego
- Zaufania i otwartości na współpracę
- Częstszych kontaktów, lepszej komunikacji i więcej inicjatywy
Urząd oczekuje od organizacji:
- Intensywniejszej współpracy, częstszych kontaktów
- Kreatywności i większego zaangażowania w tworzenie nowych ofert
- Znajomości procedur i lepszego przygotowania merytorycznego
Obie strony zgodnie wymieniają potrzebę wzajemnego zrozumienia. Wydaje się, że zwłaszcza w przypadku kultury lokalnej – różnorodnej, żywej, bliskiej mieszkańcom – istotna jest efektywna i realna współpraca pomiędzy samorządem i lokalnym sektorem pozarządowym. Czyli związek prawdziwie partnerski.
Raport z badania ogólnopolskiego >>
lubelskie >>
Pobierz
-
do serwisu śląskiego
911212_201309041457420763 ・38.72 kB
-
do serwisu śląskiego
911212_201309041457420763 ・38.72 kB
-
do serwisu lubelskiego
911225_201309041505400536 ・38.72 kB
-
do serwisu lubelskiego
911225_201309041505400536 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna (ngo.pl)