Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Smaczna podróż przez Roztocze Wschodnie to nowa próba prezentacji regionalnego dziedzictwa kulinarnego w atrakcyjnej formie. Z edukatorką i kucharką Renatą Płoskoń przygotowaliśmy trzy filmiki - o golasie, proziakach przednówkowych i cebulakach - i opublikowaliśmy je w Youtube.
Kulinaria w przystępnej formie
W trzech filmach opublikowanych na Youtube prezentujemy kulinarne fenomeny Roztocza Wschodniego w przystępnej formie. Filmiki przygotowane w stylu programu kulinarnego, promują tradycje żywieniowe jednego regionu. Edukatorka i pasjonatka tradycyjnej kuchni Renata Płoskoń prezentuje, co cennego można znaleźć w tradycyjnych daniach i jak je przygotować; opowiada też o ich historii. Na kanale Smaczna Podróż zaprezentowano zalety i możliwości dań z kaszy gryczanej, kulinariów przygotowanych na podstawie ciasta drożdżowego. Jeden z filmików przedstawia również flagowy produkt żywnościowy południowej Polski - proziaki.
Najważniejsze, że dania nie wymagają wybitnych zdolności kulinarnych ani stosowania egzotycznych produktów, które trudno dostać. Dania opierają się na produktach ekologicznych, zdrowych i dostępnych.
Filmy można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/@smacznapodroz
Zapraszamy do oglądania?
**Co można wyczarować z ciasta drożdżowego?**
**Dania z kaszy gryczanej - golas na wytrawnie i ciastko na słodko **
**Czym są proziaki?**
Reklama
Od licealistów przez KGW po seniorów
Filmy są efektem większego działania realizowanego przez Stowarzyszenie Folkowisko dzięki Narodowemu Centrum Kultury. Inicjatywa miała na celu zachowanie i wymiana przepisów kulinarnych z Roztocza Wschodniego między różnymi grupami. Dlatego też zorganizowaliśmy kulinarne burze mózgów w Domach Dziennego Pobytu Seniora w Chotylubiu i Cieszanowie, spotkania dla Kół Gospodyń Wiejskich w Grodysławicach i Łukawcu oraz warsztaty dla młodzieży licealnej w Łaszczowie.
Inicjatorką działań była Małgorzata Kawka-Piotrowska, fotografka i animatorka kultury z Telatyna, której celem jest promocja naturalnych i regionalnych tradycji kulinarnych.
Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.