6 kontynentów, 66 państw i ponad 600 000 beneficjentów – od 2013 roku Kulczyk Foundation wyrównuje szanse, edukuje i dba o godność ludzi w Polsce i na świecie. To największa w Polsce prywatna fundacja, która walczy z nierównościami dotykającymi kobiety i dziewczynki. Ten kierunek działań odzwierciedla się w programie tegorocznego Malta Festival. Wszystkie wydarzenia, którym patronuje organizacja, są bezpłatne.
Jedną z zasad Kulczyk Foundation jest stosowanie zrównoważonych rozwiązań. „Poza wsparciem finansowym przekazujemy więc także niezbędną wiedzę, prowadząc działania edukacyjne. Tylko w taki sposób osiągnąć można trwałą, pozytywną zmianę i zbudować rzeczywistość pozbawioną ograniczeń ze względu na płeć” – podkreśla Dominika Kulczyk.
W ciągu 11 lat organizacja wsparła kilkaset tysięcy osób w 66 krajach różnych zakątków świata, także w Polsce i Ukrainie. Docierała z pomocą m.in. do Senegalu, Rumunii, Nepalu, ale też Eswatini czy Lesotho w południowej Afryce. Okazuje się, że niezależnie od położenia geograficznego problemy kobiet często są podobne, zwłaszcza kiedy chodzi o nierówne traktowanie i tabu menstruacyjne.
Wystawa w Starym Browarze
We wtorek, 10.09, na szachownicy Starego Browaru zostanie otwarta wystawa, która podsumowuje ponad dekadę pracy fundacji. Nielinearna narracja przeprowadzi odbiorcę przez najważniejsze projekty. Będzie można też obejrzeć fotografie pokazujące wielu bohaterów reportaży Efekt Domina. Wśród nich znajduje się gość honorowy tegorocznego Malta Festival – Mike Wamaya.
W 2018 roku Kulczyk Foundation dotarła do Kenii, by wesprzeć Project Elimu. To organizacja założona przez Mike’a Wamayę, utalentowanego tancerza, któremu udało się osiągnąć sukces, mimo iż dzieciństwo spędził w jednym z kenijskich slumsów. Mike mógł wybrać wygodne życie i karierę w Europie, ale wiedząc, jaką moc ma taniec, postanowił wrócić, by przekazywać ją dzieciom. W slumsie w Nairobi, Kiberze, założył organizację Project Elimu. On i wspierane przez niego dzieci przyjadą do Poznania – będą uczyć się baletu i tańca współczesnego, a o godz. 9 każdego dnia będzie można wziąć udział w warsztatach z afrodance z ich udziałem.
Wystawa "Dotyk Nadziei"
Nepal to miejsce, którego symbolem jest natura. Paradoksalnie to także jeden z dziesięciu najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi krajów. Boryka się z olbrzymim problemem odpadów i zanieczyszczenia plastikiem. Także tym obecnym w podpaskach. Menstruacja w Nepalu to złożona kwestia. Z jednej strony wciąż funkcjonuje chaupadi, czyli prawnie zakazany zwyczaj nakazujący wykluczenie ze społeczeństwa kobiet podczas menstruacji. Wiele z nich, nawet z małymi dziećmi, zmuszonych jest do spania w oborach, lasach lub prowizorycznych szałasach. Zimno, ukąszenia owadów i węży, dym oraz dramatyczne próby ogrzania się powodują tragiczne dla nich konsekwencje.
Z drugiej zaś strony, państwo wprowadziło bezpłatny dostęp do środków menstruacyjnych w szkołach. Jednak nepalskie samorządy, objęte obowiązkiem finansowania podpasek w szkołach, często zwyczajnie nie są w stanie ponieść tych kosztów. Przez tabu oraz trudną sytuację materialną wiele kobiet i dziewczynek nie ma dostępu do niezbędnych w czasie menstruacji środków higienicznych. Odbija się to na ich zdrowiu oraz dostępie do edukacji. Mając na uwadze złożoność tych problemów, powstał projekt, który stara się sprostać kilku wyzwaniom jednocześnie. Co łączy banany, zanieczyszczenie środowiska i menstruację? Na to pytanie odpowiada wystawa Dotyk Nadziei. Dla kobiet i planety w Auli Artis.
Cześć, Dziewczyny
Wsparcie kobiet to jeden z filarów działalności Kulczyk Foundation, czemu daje wyraz tegoroczny program Malta Festival. Honorową gościnią będzie Jaha Dukureh. To aktywistka wspierana przez fundację, która walczy o utrzymanie zakazu okaleczania kobiecych genitaliów w Gambii i nagłaśnia temat globalnie. Była regionalną ambasadorką ONZ na rzecz kobiet w Afryce i pretendentką do Pokojowej Nagrody Nobla. Gambijka wygłosi mowę otwarcia i weźmie udział w panelu „Wiedźmy na Świecie”.
Sekcja „Cześć, Dziewczyny!” to rozmowy o kobiecości i pokonywaniu przeciwności, o których nadal mało się mówi w przestrzeni publicznej. Ekspertki będą rozmawiać o zdrowiu kobiet – menstruacji, menopauzie, endometriozie. Podjęte zostaną także tematy stereotypów. Anda Rottenberg poprowadzi rozmowę o kuchni w kontekście kulturowym, a Katarzyna Kołeczek zastanowi się „Co modna pani wiedzieć powinna?” w monodramie wyreżyserowanym przez Agatę Puszcz.
Odbędzie się też szereg cenionych warsztatów, które – jak każdy element tej części Malty – będą bezpłatne. To m.in. „Uwalnianie głosu” i „Ile energii drzemie w kobiecym brzuchu”, ale też codzienna joga. Punktem kulminacyjnym będzie zainicjowana przez Monikę Kozub Period Celebration Party. To znana z Londynu i Berlina współczesna maskarada, która tworzy radosną narrację na temat miesiączki – naturalnej części życia kobiety.
Obok działalności wspierającej kobiety Kulczyk Foundation prowadzi program Żółty Talerz. To największy prywatny program dożywiania dzieci w Polsce. Dzięki niemu wydano już ponad 10 milionów posiłków. Ważnym elementem projektu jest też edukacja – żywieniowa i równościowa, ale też aktualizacja wiedzy i warsztaty psychologiczno-pedagogiczne dla opiekunów i pracowników świetlic środowiskowych oraz placówek wsparcia dziennego, które biorą udział w programie. Idea zdrowego żywienia będzie propagowana na Malta Festival w strefie gastro – uczestnicy festiwalu będą mogli pobrać darmowy ebook z przepisami na zdrowe posiłki dla dzieci.
Program Kulczyk Foundation na Malta Festival
Wystawa 11 lat Kulczyk Foundation
Szachownica Starego Browaru
10-22.09, [wstęp wolny]
Wystawa Dotyk Nadziei. Dla kobiet i planety
Aula Artis
7-15.09, [wstęp wolny]
Program „Cześć, Dziewczyny!”:
· Joga – Polski Teatr Tańca, 8.09, g. 10, 9-13.09, g. 8
· Spektakl „Co modna pani wiedzieć powinna?” – Klub Festiwalowy, 8.09, g. 18
· Warsztat „Uwalniania głosu” – Polski Teatr Tańca, 10.09, g. 12
· Panel „Oswoić menopauzę” – UAP, 12.09, g. 17
· Panel „Kuchnia jako zjawisko kulturowe” – Klub Festiwalowy, 14.09, g. 14
· „Brzuch, pełnia manifestacji i kreacji” – warsztat uwalniania energii – Polski Teatr Tańca, 15.09, g. 10 i 10.30 (dwa różne warsztaty)
· Period Celebration Party – Pawilon, 12.09 g.18
· Panel „Pokonać endometriozę” – UAP, 10.09 g. 17:00
· Warsztat „Cerrada” – Polski Teatr Tańca, 12.09, g. 12
Żółty Talerz
Aktywności Project Elimu:
· 8.09, g. 12, Stary Rynek – Little Amal & Project Elimu Happening
· 14 i 15.09, g. 15, 16, 17, Międzynarodowe Targi Poznańskie – Sun & Sea [spektakl biletowany]
· 9-13.09, g. 9, Polski Teatr Tańca – warsztaty afrodance
Malta Festival
Poznań, 7-15 września 2024
Szczegóły na stronie www.malta-festival.pl
Źródło: Kulczyk Foundation