Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Samorządy mają ustawowy obowiązek, żeby co roku przygotować plan współpracy z fundacjami i stowarzyszeniami oraz skonsultować go z organizacjami. Z reguły robią to na ostatnią chwilę, na zasadzie „kopiuj-wklej”. Część samorządów powiedziało tej fikcji DOŚĆ.
Samorządy gmin i powiatów (Bobrowo, Radzyń Chełmiński, Włocławek, Powiat Rypiński), samorząd województwa wraz z lokalnymi i regionalnymi organizacjami pozarządowymi od sierpnia 2013 roku razem szukały metod skuteczniejszej współpracy (finansowej i pozafinansowej) oraz pomysłów na włączanie organizacji w proces powstawania dokumentu. Efekty tej pracy już są widoczne.
Dobry przykład dał Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który nad programem na 2015 rok dyskutuje z organizacjami już od czerwca tego roku, współorganizując z Kujawsko-Pomorską Federacją NGO spotkania robocze (czerwiec i sierpień br.), pracując nad założeniami do projektu programu, inicjując debatę o potrzebach, proponowanych zmianach i ulepszeniach w programie, angażując szerokie grono organizacji (ponad 60 osób!).
Ciekawe podejście zastosowano też w Powiecie Rypińskim. Najpierw projekt programu trafił do Internetu. Wykorzystano tu bezpłatny serwis www.stacja-konsultacja.pl (prowadzony przez Federację), na którym zainteresowani mogą wpisać swój komentarz do poszczególnych stron dokumentu. Tydzień później powiat zaprosił organizacje na otwarte spotkanie, żeby o problemach organizacji i propozycjach polepszenia współpracy z samorządem po prostu porozmawiać.
Przygotowanie tych procesów było możliwe dzięki wspólnemu projektowi pn. „Wysoka jakość konsultacji społecznych”, który zasponsorowała… Szwajcaria. Na czym polega wysoka jakość tych konsultacji? – Przede wszystkim przestały być fikcyjne – mówi Janusz Wiśniewski z Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, która realizuje projekt. - Samorządy organizują spotkania otwarte dla organizacji ułatwiając w ten sposób debatę i wyrażanie opinii, tworzą grupy robocze do przygotowania programu, a w spotkaniach tych bierze udział zaskakująco duża liczba organizacji. Co ciekawe, koszty tych procesów są minimalne, a proste metody (dyskusja, spotkania, pytania i odpowiedzi) okazują się najbardziej potrzebne i najskuteczniejsze.
Relacje z warsztatów, spotkań i debat są dostępne na stronie internetowej www.federacja-ngo.pl.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.