Ku realizacji zasad partnerstwa i współpracy - jesienne działania OFOP-u
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych ma za i przed sobą kilka miesięcy wytężonej pracy. Artykuł przedstawia wybrane działania i inicjatywy podejmowane przez naszą organizację w ramach Programu Europejskiego.
Choć wszystko wskazuje na to, że długie miesiące zimowego snu przyrody zbliżają się dużymi krokami, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) nie zwalnia tempa, mając za i przed sobą miesiące pełne pracy i aktywności. Za nami I Spotkanie Mazowieckich Projektodawców, trwają prace nad wprowadzeniem w życie projektu Krajowej Sieci Tematycznej ds. Partnerstwa, pod koniec listopada zbierze się prowadzona przez nas Grupa Robocza ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, aby z udziałem dyrektorów IZ RPO dyskutować o realizacji zasady partnerstwa. Wiele się wydarzyło i wiele będzie się działo. Poniższy tekst zwięźle opowie Państwu o aktualnych działaniach Federacji.
Za nami
W pierwszej kolejności warto napisać o tym, co już się wydarzyło. 8 października miało miejsce I Spotkanie Mazowieckich Projektodawców, zorganizowane we współpracy z Federacją MAZOWIA, poprzedzone badaniem ankietowym dotyczącym barier, na jakie napotykają oni w gospodarowaniu środkami unijnymi. Na sali zgromadziło się około 60 osób, przedstawicieli projektodawców wszystkich sektorów oraz urzędników Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych oraz Urzędu Marszałkowskiego. Rezultaty spotkania to:
- opracowanie Raportu z badania ankietowego dotyczącego współpracy mazowieckich projektodawców z MJWPU, uzupełnionego o wyniki dyskusji z projektodawcami,
- przekazanie rekomendacji umieszczonych w raporcie urzędnikom instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie funduszy unijnych,
- ustalenie konkretnej daty kolejnego spotkania, poświęconego szczegółowym kwestiom i rekomendacjom z raportu (1 grudnia 2009, spotkanie zorganizuje Departament Strategii i Rozwoju Regionalnego UM Województwa Mazowieckiego).
Spotkanie to warto było zorganizować, gdyż wobec MJWPU pojawiało się wiele głosów niezadowolenia, ale z tej lawiny krytyki trudno było wyłowić konkretne i konstruktywne opinie czy postulaty. Nam udało się dokonać częściowego ich uporządkowania i uszeregowania w spójną całość. Mamy nadzieje, że grudniowe spotkanie będzie początkiem wdrażania wypracowanych rekomendacji.
Na ostatnim, wrześniowym posiedzeniu dyskutowane były zagadnienia związane z Raportem Polska 2030, a także metody uruchomienia Krajowej Sieci Tematycznej ds. Partnerstwa. W założeniu KST ma stanowić platformę szkoleniową i merytoryczną dla członków komitetów i podkomitetów monitorujących wdrażanie funduszy europejskich. Realizacja tej wizji nie będzie prosta, aktualne przepisy uniemożliwiają jej powołanie ze środków programu Pomoc Techniczna, mimo wszystko dzięki woli i zaangażowaniu ze strony MRR projekt ma szansę wejść w życie. Posiedzenie listopadowe poświęcone będzie wdrażaniu zasady partnerstwa.
Komitety monitorujące mają w sobie znaczny, choć zwykle niewykorzystywany potencjał, również w zakresie konsultacji społecznych. 26 października z inicjatywy łódzkich członków podkomitetu monitorującego PO Kapitał Ludzki przeprowadzono konsultacje projektu Planu Działania na rok 2010 dla regionalnego komponentu PO KL. Obecni na spotkaniu przedstawiciele NGOsów zgłosili swoje uwagi w omawianych priorytetach i oficjalnie przekazali je za pośrednictwem pozarządowych członków podkomitetu. Trzy dni później wszystkie uwagi zostały przyjęte przez podkomitet. OFOP prowadzi działania wspierające członków komitetów monitorujących, które naszym zdaniem są jedną z dróg uczynienia głosu trzeciego sektora lepiej słyszealnym i częściej branym pod uwagę.
- kompletna i aktualna baza pozarządowych członków komitetów i podkomitetów monitorujących wdrażanie programów operacyjnych oraz sekretariatów poszczególnych komitetów,
- seria artykułów „Jak poruszać się w systemie wdrażania Funduszy Europejskich 2007 – 2013?Podpowiedzi dla członków komitetów monitorujących”,
- baza aktualnie obowiązujących aktów prawnych i wytycznych z dziedziny Funduszy Europejskich.
Co przed nami?
Przed nami dwa ważne wydarzenia – listopadowe posiedzenie Grupy Roboczej ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz grudniowe II Spotkanie Mazowieckich Projektodawców. Pierwsze z nich będzie dotyczyć realizacji zasady partnerstwa (bądź jej pomijaniu) w Regionalnych Programach Operacyjnych, drugie natomiast będzie praktycznym testem funkcjonowania tej zasady w relacjach pomiędzy administracją a stroną obywatelską w województwie mazowieckim.
Powyższy tekst niemal w całości poświęcony został naszym działaniom w ramach Programu Europejskiego.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) powstała w 2003 roku. Zrzeszająca organizacje z terenu całego kraju bez względu na ich rodzaj i obszar działania. Reprezentujemy interesy naszych członków, wspieramy ich działania, służymy wsparciem merytorycznym, pośredniczymy w wymianie informacji.
Jesteśmy jedynym ponadbranżowym zrzeszeniem NGO w Polsce, skupiającym ponad 80 aktywnie działających stowarzyszeń i fundacji.
Przyłącz się! Lepiej nas słychać, gdy jesteśmy razem!
Program Europejski jest finansowany ze środków Programu "Wspieranie Organizacji Pozarządowych 2009 - ścieżka EuroNGO+działania rzecznicze" Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności
Źródło: OFOP