17 grudnia br. odbyło się posiedzenie Podkomisji ds. dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt ws. potencjalnych skutków wejścia w życie umowy handlowej Unii Europejskiej z krajami Mercosur dla produkcji zwierzęcej w Polsce. Umowa handlowa UE - Mercosur jest obecnie finalizowana przez KE. Ostateczną decyzje podejmą Rada UE i Parlament Europejski.
Prawa obywateli do bezpiecznej żywności czy prawo sektora hodowlanego do zysków?
W trakcie posiedzenia głos zabrała Morgan Janowicz, przedstawicielka Green REV Institute.
"JBS jest jednym z największych producentów mięsa z krowy i kurczaka na świecie i jako taki ma bezpośredni wpływ na klimat, środowisko i zdrowie publiczne. Wiele organizacji od lat podnosi w debacie publicznej kwestię konsekwencji zdrowotnych i środowiskowych działania tego podmiotu.
W samym stanie Pará w ubiegłym roku na farmach pośrednich dostawców JBS zniszczono ponad 400 hektarów lasów, co odpowiada utracie jednego boiska piłkarskiego każdego dnia. JBS bezpośrednio przyczynia się do wylesiania Amazonii. Prokurator generalna stanu Nowy Jork, Letitia James, złożyła pozew przeciwko JBS USA za wprowadzanie w błąd opinii publicznej co do jej wpływu na środowisko. Firma miała twierdzić, że zmierza do osiągnięcia "neutralności emisyjnej netto" do 2040 roku, co według władz opierało się na nieuzasadnionych obietnicach. Pozew dotyczy także nieodpowiedniego uwzględnienia emisji wynikających z wylesiania Amazonii w ich deklaracjach klimatycznych
Chcę też podkreślić, że brak akceptacji na umowę handlową, która nie chroni prawa do zdrowej żywności nie wystarczy w kontekście wyzwań związanych z systemem żywności i rolnictwem. Rynek żywności jest mocno zdominowany i kontrolowany przez międzynarodowych graczy - zarówno korporacje jak fundusze i banki. Smithfield czy Cargill już dzisiaj są silnie obecni w całej Europie, nie tylko w Polsce. Lokalne łańcuchy dostaw, transformacja systemu żywności do bezpiecznych systemów roślinnych nie są możliwe bez krytycznego spojrzenia na powiązania i mapę wpływów poszczególnych podmiotów.
Konsumenci i konsumentki mają prawo do zdrowej, etycznej i zrównoważonej żywności, która nie jest produkowana kosztem naszego zdrowia, zwierząt i środowiska naturalnego.
Zamiast umów handlowych, powinniśmy budować umowy na rzecz klimatu, praw zwierząt i praw konsumenckich. To właśnie takie rozwiązania powinny być fundamentem współpracy międzynarodowej.
Przyszłość systemów żywnościowych w Polsce i Europie musi opierać się na zdrowiu publicznym i zrównoważonym rozwoju. To prawo konsumentów do zdrowej, etycznej żywności powinno być naszym priorytetem.:
Źródło: Green REV Institute