Kto w tym roku zdobędzie Nagrodę im. Edwarda J. Wende? Do 31 maja można przysyłać zgłoszenia
W tym roku po raz czternasty zostanie przyznana nagroda za szczególne dokonania w krzewieniu i podnoszeniu kultury prawnej, promocji idei państwa prawa oraz polskiego i europejskiego dorobku prawnego. Przyznawana jest osobom zaangażowanym w działalność publiczną, wyróżniającym się odwagą cywilną i niezłomnością, za bezinteresowne, etyczne i profesjonalne działania.
Dlaczego potrzebna jest Nagroda im. Edwarda J. Wende?
Mecenas Mikołaj Pietrzak, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie:
„Pan mecenas Wende był nie tylko wybitnym adwokatem. Był politykiem, senatorem, ale i wyjątkowym obywatelem, który całe swoje życie poświęcił na walkę o to co najważniejsze: godność człowieka, jego prawa, jego wolności. Robił to w czasach, kiedy te wartości były zagrożone. Dzisiaj nagroda jego imienia jest szczególnie ważna. Ponieważ znowu widzimy jak kwestionowane są te adwokackie, obywatelskie, konstytucyjne wartości. Wartości, które mają nas wszystkich chronić: prawa, wolności, bezpieczeństwo prawne, rządy prawa. Dlatego tak ważna dzisiaj jest nagroda Jego imienia”.
Kogo nagradza Kapituła nagrody?
Nagroda przyznawana jest przede wszystkim prawnikom i prawniczkom za szczególne dokonania w krzewieniu i podnoszeniu kultury prawnej, promocji idei państwa prawa oraz polskiego i europejskiego dorobku prawnego. Przyznawana jest osobom zaangażowanym w działalność publiczną, wyróżniającym się odwagą cywilną i niezłomnością, za bezinteresowne, etyczne i profesjonalne działania.
Od roku 2021 Kapituła może wyróżnić także inicjatywy i instytucje spełniające powyższe kryteria.
Laureatami dotychczas byli między innymi: Igor Tuleya, Mikołaj Pietrzak, Adam D. Rotfeld, Teresa Lipowicz.
Jak zgłosić kandydaturę do Nagrody im. Edwarda J. Wende?
Zgłoszenia do nagrody i do wyróżnienia przyjmowane są do 31 maja przez Fundację dla Polski - gospodarza Nagrody. Podpisany skan zgłoszenia należy przesłać mailem: fundusz.wende@fdp.org.pl.
Można także wysłać zgłoszenie na adres:
Fundacja dla Polski
ul. Szpitalna 5 lok. 3
00-031 Warszawa
Kapituła Nagrody
Nagrodę przyznaje Kapituła w składzie: Leon Kieres (Przewodniczący Kapituły), Teresa Romer (Honorowa Przewodnicząca Kapituły), Czesław Bielecki, Jerzy Buzek, Andrzej Kalwas, Ks. Jan Sikorski, Ks. Zdzisław Tranda, Tomasz Wardyński, Agnieszka Wende-Wünsche, Małgorzata Wende-Wardyńska, Jakub Wende, Piotr Wende, Tadeusz Wolfowicz, Andrzej Zoll, Andrzej Zwara, Jacek Trela, Jan Rokita (Laureat 2003), Witold Kulesza (Laureat 2004), Marek Safjan (Laureat 2006), Jacek Taylor (Laureat 2007), Marek Antoni Nowicki (Laureat 2008), Stanisław Waltoś (Laureat 2009), Adam D. Rotfeld (Laureat 2012), Mikołaj Pietrzak (Laureat 2013), Jerzy Zajadło (Laureat 2017), Igor Tuleya (laureat 2019), Wojciech Tumidalski (Rzeczpospolita) i Katarzyna Batko-Tołuć (Fundacja dla Polski).
Kim był patron Nagrody?
Edward Joachim Wende, prawnik, adwokat, w czasach PRL obrońca politycznie prześladowanych, w tym ks. Jerzego Popiełuszki, po 1989 roku senator i poseł III RP, z inicjatywy fundatorów – członków rodziny Wende – stał się patronem funduszu wspierającego rozwój kultury prawnej w Polsce.
Patronat medialny: Rzeczpospolita
Partnerzy Nagrody:
Rzeczpospolita
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie
Organizację Nagrody wspierają:
Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca
Wydawnictwo C. H. Beck
Kancelaria Głuchowski Siemiątkowski Zwara Adwokaci i Radcowie Prawni
Źródło: Fundacja dla Polski