Opiekę i pomoc ofiarom przestępstw powinny zapewnić organizacje społeczne, a rola państwa powinna się ograniczyć do wspierania tych organizacji, tworzenia dobrego prawa i jego przestrzegania.
Opiekę i pomoc ofiarom przestępstw powinny zapewnić organizacje społeczne, a rola państwa powinna się ograniczyć do wspierania tych organizacji, tworzenia dobrego prawa i jego przestrzegania - uważa rzecznik praw obywatelskich i ministrowie spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. We wtorek odbyła się w Biurze RPO konferencja prasowa o pomocy ofiarom przestępstw
Tak zgodnie uważają rzecznik praw obywatelskich, minister sprawiedliwości i minister spraw wewnętrznych. - Tworzenie przez państwo rozbudowanej sieci placówek, w których zatrudniałoby urzędników świadczących pomoc, jest drogie i nieefektywne - mówił na zwołanej w środę konferencji prasowej rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll. - Doświadczenia krajów zachodnich pokazują, że w tej działalności sprawdza się ruch obywatelski wspierany przez organy państwa.
Tego samego zdania była min. sprawiedliwości Barbara Piwnik i szef MSWiA Krzysztof Janik. Minister Piwnik powiedziała, że w obecnym stanie finansów państwa nie widzi możliwości skierowania do Sejmu projektu ustawy gwarantującej ofiarom przestępstw z użyciem przemocy zadośćuczynienia ze skarbu państwa (projekt takiej ustawy powstaje w ministerstwie, a do Sejmu poprzedniej kadencji podobny wniosła Unia Wolności). Jej zdaniem to, co jako minister może w tej chwili zrobić, to uczulać sędziów i prokuratorów na poszanowanie praw ofiar przestępstw.
- W centrum zainteresowania policji jest przestępca, a nie ofiara, dlatego zdarza się, że prawa ofiary nie są przez policję respektowane - mówił minister Janik. - Postaramy się to zmienić. Chcę na przykład, żeby to policja była pierwszym miejscem, gdzie pokrzywdzony dowiaduje się o swoich prawach i jest kierowany do organizacji, które mogą mu pomóc.
Ministrowie zadeklarowali współpracę z organizacjami pozarządowymi i z Biurem RPO, w którym od lata działa pełnomocnik do spraw ofiar przestępstw. - Z naszych doświadczeń wynika, że ofiary przestępstw potrzebują przede wszystkim pomocy prawnej i to im zapewniamy - mówił pełnomocnik RPO Jan Malec. - Potrzebują też pomocy psychologicznej i tu niezbędne są organizacje pozarządowe. Malec zadeklarował, że Biuro RPO udzieli pomocy wszystkim, którzy na swoim terenie chcą zorganizować pomoc dla ofiar przestępstw: - Niech się zgłaszają, pomożemy w sprawach organizacyjnych, przyjedziemy.
Pomoc materialną dla ofiar przestępstw oferuje Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw, której szef - prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego sędzia Lech Paprzycki - mówił: - Staramy się w pierwszej kolejności pomagać ofiarom przemocy i wypadków drogowych, ale raczej nikt nie wychodzi od nas z pustymi rękami. Na przykład chłopcu, któremu ukradziono kupiony z jego oszczędności rower, daliśmy pieniądze na nowy. Najczęściej jest to pomoc jednorazowa, ale np. od lat pomagamy babci samotnie wychowującej wnuczki, których matka została zamordowana. Pieniądze na pomoc fundacja dostaje z nawiązek i grzywien zasądzanych przez sądy. Wszystkie idą dla ofiar, bo koszty własne fundacji to 100 zł rocznie - zapewnił sędzia Paprzycki.
es
Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw pomaga osobom, które nie otrzymały odszkodowania od sprawcy czy z ubezpieczenia.
Wnioski należy kierować pod adresem: 02-520 Warszawa, ul. Wiśniowa 50, tel. 0-prefiks-22 848 28 90. Nr konta fundacji: Bank Śląski SA. O/Warszawa nr 10501054-2204790451
es
Źródło: Gazeta Wyborcza