Kto ma władzę, ten odpowiada: Członkowie zarządu ogłaszają upadłość organizacji
Jeżeli prezes organizacji lub inne osoby upoważnione do jej reprezentowania nie złożą w terminie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości zadłużonej organizacji prowadzącej działalność gospodarczą – odpowiadają za wyrządzoną w ten sposób szkodę.
Wniosek o ogłoszenie upadłości organizacji musi złożyć do sądu każdy, kto ma prawo ją reprezentować sam lub łącznie z innymi osobami, a więc praktycznie wszyscy członkowie zarządu.
Art. 21 ust 2 i 3 Prawa upadłościowego i naprawczego
mówi, że jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna obowiązek złożenia
wniosku o upadłość w wypadku jego niewypłacalności spoczywa na
każdym, kto ma prawo go reprezentować sam lub łącznie z innymi
osobami. Osoby te ponoszą odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną na
skutek niezłożenia w terminie wniosku o ogłoszenie
upadłości. |
***
Za tydzień, w ostatniej części cyklu "Kto ma władzę, ten
odpowiada", przypomnienie najważniejszych zasad odpowiedzialności
władz w formie najczęściej zadawanych pytań. Zapraszamy - nie
przegap tych ważnych informacji!
Celem cotygodniowego cyklu artykułów "Kto ma władzę, ten odpowiada" jest przybliżenie problematyki
dotyczącej odpowiedzialności członków władz organizacji pozarządowej. Odpowiedzialności związanej z działalnością na rzecz organizacji oraz podejmowanymi decyzjami w ramach sprawowanych funkcji we władzach organizacji. Powyższa tematyka jest bardzo słabo opisana w dostępnej literaturze. Tymczasem odpowiedzialności członków zarządu spółek prawa handlowego poświęconych zostało wiele opracowań i monografii. Należy mieć świadomość, iż wobec profesjonalizacji organizacji pozarządowych działają one niekiedy równie dynamicznie i szeroko jak podmioty utworzone w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych. Naszym zamiarem jest przedstawienie potencjalnych zagrożeń, jakie związane są z prowadzeniem organizacji, tak aby umożliwić uniknięcie ewentualnych nieprzyjemności. Bycie we władzach to nie tylko większa możliwość wpływania na losy organizacji, ale także większe obowiązki i odpowiedzialność.
Artykuł powstał w ramach projektu "Dobrze poinformowany obywatel - aktywny obywatel" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Środki Przejściowe 2004.
Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE.
Źródło: inf. własna