Jak wynika z najnowszego badania Bilans Kapitału Ludzkiego, tylko 20% Polaków od 18. do 64. roku życia dokształcało się w ciągu ostatniego roku. Najwięcej zainteresowanych podnoszeniem kompetencji zamieszkuje region podlaski (28%). Natomiast województwo śląskie może pochwalić się największą liczbą bezrobotnych, inwestujących w rozwijanie umiejętności (17%).
Podlaskie broni tytułu lidera
Pierwsza trójka województw, których mieszkańcy najchętniej doskonalą swoje umiejętności to: podlaskie (28%), małopolskie (25%) i lubelskie (22%). Zdecydowanie najniższą aktywnością w zakresie kształcenia ustawicznego wykazali się Opolanie. Niepokoi fakt, że w województwie opolskim, które również w ubiegłym roku zamykało taki ranking, odnotowano największy spadek osób podnoszących swoje kompetencje. Przypomnijmy, w 2010 r. było ich 12%, a w 2011 tylko 5%. Następne miejsca zajmują regiony: dolnośląski (15%), kujawsko – pomorski (15%) oraz wielkopolski (15%).
- Wszystko wskazuje na to, że dopiero uczymy się uczyć przez całe życie – mówi Bożena-Lublińska Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Im szybciej zrozumiemy, jak ważne jest nieustanne podnoszenie swoich umiejętności, tym łatwiej będziemy się poruszać po dynamicznie zmieniącym się rynku pracy – dodaje.
Aktywność szkoleniowa bezrobotnych
Tylko 12% bezrobotnych, czyli około 290 tys. osób, dokształcało się w ubiegłym roku w jakiejkolwiek formie. Najwięcej aktywnych w tym zakresie znajduje się w regionie śląskim (17%). Czołówkę zamykają województwa: podlaskie (16%) i łódzkie (15%) oraz małopolskie (15%). Najmniej osób zainteresowanych podnoszeniem kompetencji zamieszkuje obszar warmińsko – mazurski (5%).
Największa baza szkoleń
Źródło: Bilans Kapitału Ludzkiego, raport Kształcenie po szkole 2012. Badanie zrealizowano na próbie ponad 16 tys. przedsiębiorstw, prawie 18 tys. osób w wieku produkcyjnym i 4,5 tys. losowo wybranych firm szkoleniowych. Przeprowadzono je na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.