Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zakończyła pierwszy etap akcji edukacyjno-społecznej „Książki dla Polaków na Wschodzie”, w wyniku której polskie ośrodki na Litwie, Białorusi i Ukrainie zostały wyposażone w 2,5 tys. polskich książek.
Od lipca 2014 roku do lutego 2015 roku, Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie, prowadziła akcję, której celem było zgromadzenie nowych książek dla Polaków na stałe mieszkających na Wschodzie. W tym czasie do 14 polskich ośrodków na Kresach zostały dostarczone nowe książki z dziedziny historii, archeologii, geografii, geologii, kultury, psychologii i literatury polskiej. – Wiele razy przeprowadzaliśmy zbiórki używanych książek i dostarczaliśmy je dla Polaków na Wschodzie. Założyliśmy już kilka bibliotek na Kresach. Tym razem postanowiliśmy zaopatrzyć polskie ośrodki w nowe, wartościowe i ciekawe publikacje” – mówi Joanna Aleksandra Biniszewska, prezes Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie.
Przedsięwzięcie Fundacji to odpowiedź na sytuację polskich organizacji na Wschodzie, które działają w niezwykle trudnych warunkach ekonomicznych. Przekazanie książek, to niepowtarzalna okazja do tego, aby wzmocnić kontakt z językiem polskim i historią Polaków na Kresach, a równocześnie poszerzyć wiedzę o Polsce, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. To również sposób na to, aby pogłębić więź między Polakami, mieszkającymi w różnych rejonach Europy.
W akcję zaangażowało się wiele osób i instytucji, m.in.: Fundacja Banku Zachodniego WBK, Wydawnictwo TRIO, Fundacja PZU, Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, autorzy Wydawnictwa Trio, osoby prywatne.
Zapotrzebowanie na polskie książki na Kresach jest ogromne. Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie, zajmująca się od wielu lat pomocą humanitarną i finansową dla Polaków na Kresach, a także Wydawnictwo TRIO, wydające ciekawe publikacje z wielu dziedzin, podjęły wspólną inicjatywę pomocy naszym rodakom na Wschodzie. – Wyposażyliśmy wybrane polskie ośrodki na Ukrainie, Białorusi, Litwie w książki wybrane specjalnie pod kątem potrzeb edukacyjnych. Ośrodki, którym pomagamy, zrzeszają ponad 10 tysięcy Polaków, w tym 2 tysiące dzieci i młodzieży. Są to szkoły, ośrodki kultury i biblioteki, powstałe często przy wsparciu Fundacji. Szczególnie zależy nam, aby z przekazanych książek mogli czerpać wiedzę nauczyciele, studenci i uczniowie, w tym maturzyści. – mówi prezes Biniszewska.
Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie powstała w 2009 roku. Organizacja pomaga Polakom na Kresach, kultywuje tradycje kresowe i chroni pamięć o Kresach. Szczególną opieką obejmuje dzieci, pomagając polskim szkołom i organizacjom na Kresach. W 2010 roku Fundacja założyła Muzeum Lwowa i Kresów, które w 2011 r. otrzymało regulamin i nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Lwowa i Kresów, założone przez Fundację, zwiedza rocznie ok. 4 tys. osób.
Przedsięwzięcia i dorobek Fundacji jest regularnie zamieszczany na stronie www.muzeumlwowa.pl.
Więcej informacji udzielają:
Aleksandra Biniszewska – Prezes Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie
Tel.kom. 602 603 588
e-mail: biniszewicze@onet.eu
Bogusława Radziwon – Dyrektor Wydawnictwa Trio
tel. kom. 607 617 424
e-mail: dyrekcja@wydawnictwotrio.pl,
Źródło: infor. nadesłana