Krzysztof Smolnicki, ekolog, rowerzysta, wegetarianin, ojciec i mąż, skromny lider Fundacji Ekorozwoju, robiący wielkie rzeczy, został wybrany w konkursie „CZŁOWIEK ROKU 2013” – autorytetem w dziedzinie ochrony środowiska – o Krzyśku Smolnickim mówi Radosław Gawlik, Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA
W regulaminie Konkursu zapisano pięknie: „Człowiekiem Roku 2013 może zostać osoba, która w sposób ponadprzeciętny, całą swoją pracą zasłużyła się w roku 2013 dla ochrony środowiska nie bacząc na trud podjętych prac dla dobra wspólnego.”
Krzysztof Smolnicki pięknie się wpisuje w to motto. Prezesuje wciąż tej samej firmie – Fundacji EkoRozwoju FER, która w miarę swego rozwoju dostosowywała nazwy do zakresu działalności. Krzysztof z małej fundacji, powstałej w 1991 roku i zwanej wówczas Fundacją Oławy i Nysy Kłodzkiej, zrobił profesjonalną organizację. FER realizuje obecnie liczne projekty zrównoważonego rozwoju w kraju i za granicą, zatrudniając na stałe obecnie 16 osób, a na zlecenia – setki w okresie działania fundacji i jej następczyń.
Krzysztof Smolnicki wspiera aktywnie ruch ekologiczny. Jego aktywność i udział w we władzach pozwolił też rozwinąć Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć – reprezentację jedynej sieci pozarządowych organizacji ekologicznych w Polsce – w dużą organizację, rozwijającą ogólnopolskie projekty.
Wymieniamy tylko największe, wybrane projekty FER, aby oddać skalę działań Krzysztofa Smolnickiego i jego organizacji:
- STRAŻNICY NATURY – obywatelski monitoring działań administracji publicznej w ochronie przyrody
- Drogi dla Natury – kampania informacyjna LIFE
- Integracja w jurcie – wielokulturowość od kuchni i w podróży
- Film przyrodniczy "Sekretne życie drzew"
- Ogólnopolska kampania selektywnej zbiórki ZSEE „Zamień elektroOdpady Na Kulturalne Wypady
- Jarmarki Ekologiczne we Wrocławiu
- Turystyka przyjazna przyrodzie w Dolinie Baryczy
- KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE – TWOJE PIENIĄDZE KSZTAŁTUJĄ ŚWIAT!
- Reintrodukcja i restytucja niepylaka apollo na Dolnym Śląsku
- Herbata jako produkt lokalny w Tkibuli, Gruzja – wsparcie rozwoju małej przedsiębiorczości
W ubiegłym roku Krzysztof Smolnicki wraz z FER otworzył we Wrocławiu, rewitalizując wcześniej energetycznie budynek miejski, EkoCentrum. Trwało to trzy lata. Kosztem wieluset godzin pracy i zdobywając blisko 3,5-milionowe dofinansowanie z środków UE otworzono pierwszy tego rodzaju miejski ośrodek eko-edukacji, z odnawialnymi źródłami energii, zielenią i zachowaniem zabytkowej struktury budynków.
Krzysztof to człowiek debaty, dialogu, daleki od łatwych sądów, a jednocześnie zdecydowany ochroniarz, którego frustruje niszczenie przyrody i głupota nieświadomych lub interesownych ludzi. Wielu z was go zna i wie, że to człowiek skromny, konstruktywny, ekolog jak się patrzy.
Radosław Gawlik ,
Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA
Laureat konkursu Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2010
----------------------------------------–
Tarcza Wojownika Gai dla Krzysztofa Smolnickiego – lidera Fundacji EkoRozwoju (wraz z tytułem Człowieka Roku Polskiej Ekologii 2013)
według werdyktu kapituły: Człowiek Roku 2013 to osoba, która w sposób ponadprzeciętny zasłużyła się w roku 2013 dla ochrony środowiska, nie bacząc na trud prac podjętych dla dobra wspólnego.
Konkurs służy popularyzacji osób i działań szczególnie ważnych dla środowiska przyrodniczego w Polsce oraz prezentacji autorytetów w tej dziedzinie.
O wynikach konkursu zadecydowała niezależna kapituła w składzie: Jacek Bożek – laureat konkursu 2001, Wojciech Gąsienica-Byrcyn – laureat konkursu 2000, Piotr Gliński – profesor socjologii, członek Polskiej Akademii Nauk, Grażyna Hodun – koordynator obchodów Dnia Ziemi 2013, Anna Kalinowska 2002, Sławomir Kuczmierowski – sekretarz, Mira Stanisławska – Meysztowicz – laureatka konkursu 2004, Andrzej Kassenberg – laureat konkursu 2005, Krzysztof Skóra – laureat konkursu 2007, Adam Wajrak – laureat konkursu 2008, Bohdan Szymański – laureat konkursu 2009, Radosław Gawlik – laureat konkursu 2010, Ewa Smuk – Stratenwerth laureat konkursu 2011, Jarosław Pająkowski – laureat 2012.
Pobierz
-
201504221320500307
1628720_201504221320500307 ・38.72 kB
Źródło: Fundacja EkoRozwoju