W ciągu ostatniej dekady rekordowym pod względem aktywności młodzieży w organizacjach pozarządowych był rok 2005. Według badań Stowarzyszenia Klon/ Jawor w tamtym roku 23,2% osób powyżej 15. roku życia działało jako wolontariusze.
Zastanówmy się, kim jest młody wolontariusz?
W ramach projektu Fundacji Internationaler Bund Polska kilkadziesiąt osób w wieku od 15-25 lat odpowiedziało na kilka pytań dotyczących ich aktywności w ramach wolontariatu. Tylko 15% osób zadeklarowało, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy brało udział w akcjach społecznych (oczywiście nie wliczam w to odpowiedzi, jakoby wolontariatem były datki na cele charytatywne; znalazło się kilka młodych osób, które uważały, że bycie wolontariuszem, to wrzucanie pieniędzy do „puszek na cele charytatywne”). Mimo tego, że 15% nie wydaje się być zatrważającą liczbą ludzi aktywnych społecznie, to powinna zacząć nas martwić liczba godzin, które te kilkanaście osób poświęca w ciągu miesiąca na prace społeczne. Przeważnie liczba tych godzin wynosiła „0”, gdyż młodzież brała udział w jednorazowych akcjach, np. Czapka św. Mikołaja, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, akcje organizowane przez szkołę, np. zbiórka żywności dla ubogich mieszkańców miast. Jednak, aby nie było tak pesymistycznie – wśród tego tłumu znalazło się kilka osób zaangażowanych w poważnie akcje, np. w Młodzieżową Radę Miasta.
Dlaczego tak mało młodzi ludzie wiedzą o wolontariacie? Dlaczego tak nie wielu z nich angażuje się w akcje charytatywne, które są tak bardzo ważne we współczesnym świecie? Podstawowym problemem dla młodego pokolenia jest brak czasu (50%), chociaż wolontariat nie zajmuje zbyt wiele godzin w ciągu roku. Inne przyczyny braku aktywności młodzieży to:
- brak wiedzy na ten temat gdzie znaleźć informacje na temat wolontariatu i jak rozpocząć działalność w tego typu organizacjach – 32%;
- brak zapłaty za wykowywaną pracę – 15,5%;
Jednak Ci, którzy biorą udział w organizacjach pozarządowych, robią to dla chęci poprawy otaczającego ich świata (5%), aby pomóc tym najbardziej potrzebującym (12,5%), aby zdobyć doświadczenie, które może się przydać w przyszłości (20%). Miejmy nadzieję, że promowanie akcji i organizacji pozarządowych pozwoli zapełnić tę lukę nowymi i chętnymi do współpracy wolontariuszami.
Projekt „Akademia Aktywności Społecznej” był realizowany w ramach Programu „Młodzież w działaniu”.