Kryzys migracyjny z Afryki – analiza sytuacji i propozycja jej rozwiązania
Wraz ze wzrostem swojej ludności, Afryka coraz bardziej będzie się zmagać z bezrobociem, brakiem żywności i niskim standardem życia, napędzającym migrację. Czy powinniśmy dopuścić do tego, by miliony ludzi umierały z głodu w przeludnionej, dotkniętej zmianami klimatycznymi i ubogiej Afryce, której gospodarka nie dołączyła na równych prawach do krwiobiegu międzynarodowego handlu? – pyta prezes Fundacji PCPM dr Wojciech Wilk.
Aby móc skutecznie kontrolować procesy migracyjne, dostosować je do realnych potrzeb europejskiej gospodarki oraz kontrolować zmiany społeczne na naszym kontynencie, konieczne jest rozwiązanie presji migracyjnej narastającej na południe od Morza Śródziemnego – pisze dr Wojciech Wilk.
– Krytycznym elementem w tym celu jest realizacja spójnej, dobrze finansowanej, rozciągniętej na wiele lat strategii pomocowej, mającej na celu tworzenie miejsc pracy, rozwój gospodarczy krajów Afryki, ograniczenie negatywnych skutków wzrostu ludności i zmian klimatycznych oraz wspierający budowę w tych krajach demokracji, poszanowania prawa i praw człowieka oraz walki z korupcją.
W swoim artykule prezes PCPM analizuje obecną sytuację w Afryce, tłumaczy źródła zachodzących obecnie procesów, prognozuje, jak sytuacja rozwinie się w przyszłości i proponuje konkretne rozwiązania. Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem Propozycja „Planu Marshalla” dla Afryki >>.
Źródło: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej PCPM