Kryzys klimatyczny. Apel 36 organizacji z 15 krajów do przywódców europejskich
36 organizacji z 15 krajów apeluje do wszystkich przywódców europejskich, którzy muszą zacząć działać na rzecz gospodarki bezemisyjnej i już teraz stawić czoła kryzysowi klimatycznemu.
Negocjacje trwające pomiędzy partiami Parlamentu Europejskiego i głowami państw europejskich określą kierunek programu politycznego i legislacyjnego Unii Europejskiej (UE) na pięć następnych lat.
To idealna okazja, żeby zareagować na rosnące potrzeby obywateli i młodzieży Europy, nie tylko w zakresie kryzysu klimatycznego, który zagraża naszej przyszłości, ale też w zakresie utrwalania uczciwości i demokracji w sercu Europy.
Wielu przywódców politycznych poruszyło już kwestię środowiska, także w swoich kampaniach. To kluczowy moment dla polityki globalnej i Europy. Politycy muszą zamienić słowa w natychmiastowe działania, dlatego żądamy, aby:
Parlament Europejski, Rada i Komisja ogłosiły stan zagrożenia środowiska, który wymaga natychmiastowych działań na rzecz dekarbonizacji naszego kontynentu, odwrócenia tendencji utraty bioróżnorodności i katastrofy ekologicznej - zarówno w Europie jak i innych częściach świata, które odczuwają skutki europejskiej polityki ekonomicznej i handlowej.
Parlament Europejski i Rada wspierały kandydatów na funkcję Przewodniczącego Komisji Europejskiej i Banku Centralnego, wyłącznie w przypadku przedstawienia przez nich wniosków politycznych proponujących implementację Green New Deal w Europie, czyli umowy, która:
- mobilizuje banki publiczne do zainwestowania przynajmniej 1000 miliardów rocznie (5,5% europejskiego PKB) w zieloną gospodarkę, tak aby nie obciążać pracujących rodzin;
- zobowiązuje do utrzymywania wysokich standardów demokracji uczestniczącej, sprawiedliwości globalnej i wzmacniania pozycji społeczności;
- jest za sprawiedliwą redystrybucją funduszy w sposób inkluzywny;
- uwzględnia stworzenie paneli obywatelskich umożliwiających przeznaczenie funduszy Green New Deal na odpowiednie priorytety lokalne.
Parlament Europejski, Rada i Komisja ustanowiły Panel Obywatelski Unii Europejskiej, w celu określenia szybkiego i bezpiecznego sposobu utrzymania się poniżej granicy 1,5°C wzrostu temperatury globalnej. Od roku 2021 Parlament Europejski i Rada Europejska powinny odstąpić od zatwierdzania budżetu UE, do czasu włączenia wymagań ustanowionych przez Panel Obywatelski Unii Europejskiej, jako podstawy polityki centralnej we wszystkich portfelach.
Parlament Europejski i Rada Europejska zobligowały się do odrzucenia każdego porozumienia bądź umowy o wolnym handlu, które nie przestrzegają podstawowych praw i celów Porozumienia Paryskiego.
Parlament Europejski zobowiązał się do przeanalizowania i ponownej negocjacji istniejących traktatów na mocy Traktatu z Lizbony art. 48 i/lub rozpoczął prace nad nowym traktatem dot. ochrony środowiska, w celu upewnia się, że traktaty europejskie gwarantują ochronę przyszłości, stwarzającej warunki do życia dla ludzi i innych gatunków współistniejących na terenie Europy.
Poza tym Parlament Europejski powinien zapewnić właściwe, demokratyczne funkcjonowanie Unii Europejskiej i zakończenie dumpingu podatkowego, tak aby cała Europa mogła działać solidarnie w celu zapewnienia bezpiecznej przyszłości wszystkim obywatelom.
Te wymagania stanowią minimum potrzebne do rozpoczęcia działań, przeciwdziałających kryzysowi klimatycznemu.
Każdy program polityczny, który nie spełni tych żądań będzie równoznaczny ze zdradą wszystkich przyszłych pokoleń w Europie. Do wszystkich polityków, nie reagujących na trwający kryzys klimatyczny, zwrócimy się z radykalizmem, który tego wymaga. Pociągniemy do odpowiedzialności wszystkich, którzy zgodzili się przeciwstawić kryzysowi i zaniechali odpowiednich działań.
Już teraz wzywamy wszystkich do przyłączenia się do nas, podczas wielkiego Tygodnia Dla Przyszłości, ze strajkami i akcjami nieposłuszeństwa pomiędzy 20 i 27 września. Będziemy wzmacniać nasze akcje na rzecz ochrony klimatu, dopóki przywódcy polityczni nie podejmą odpowiednich działań.
Jedynym wyjściem w tym momencie jest działać, tak jak gdyby nasz dom płonął, gdyż naprawdę płonie!
36 RUCHÓW I ORGANIZACJI Z 15 KRAJÓW, KTÓRE PODPISAŁY APEL
Europa i świat
- Workers For Future
- Pacte Finance Climat
Austria
- Parents for Future Innsbruck
- Parents for Future Vienna
Belgia
- Extinction Rebellion Belgia
- Rise for Climate Belgia
Bułgaria
- Extinction Rebellion Bułgaria
Czechy
- Extinction Rebellion Czechy
Dania
- Klimastrejke - Fridays For Future Dania
Francja
- Unis pour le climat
- Citoyens pour le climat
- Enseignants Pour la Planète
- Parents for Future Francja
- Workers for Future Francja
- Youth for Climate Fracja
Niemcy
- Extinction Rebellion Bochum
- Fridays for Future Frankfurt am Main
- Parents For Future Bensheim
- Lernen im Aufbruch, Bergstrasse
- Parents For Future Heilbronn
- Parents For Future Lörrach
- Parents For Future Nürnberg
Włochy
- Extinction Rebellion Włochy
- Parents For Future Torino
- Parents For Future Milano
Luksemburg
- Extinction Rebellion Luksemburg
- Rise For Climate
- Youth For Climate Luksemburg
Holandia
- Extinction Rebellion Holandia
Polska
- Extinction Rebellion Polska
Portugalia
- Parents For Future Portugalia
Hiszpania
- Extinction Rebellion Hiszpania
Szwecja
- Swedish Peoples Climate Parliment - (Klimatriksdagen Sverige)
- Swedish Climate Action Klimataction
Wielka Brytania
- Parents For Climate UK
- Mothers Rise Up
Źródło: Extinction Rebellion Polska