Krytyczna sytuacja w Strefie Gazy. PAH uruchamia dwie akcje pomocowe
Sytuacja w Strefie Gazy jest katastrofalna – nie ma w niej żadnego bezpiecznego miejsca. Życie straciło już ponad 39 tys. osób, a 90 tys. zostało rannych. Większość mieszkańców Strefy jest pozbawiona czystej wody, żywności, dachu nad głową.
Polska Akcja Humanitarna apeluje o natychmiastowe wsparcie oraz rozpoczyna duże projekty w Strefie Gazy i Zachodnim Brzegu.
Aż 9 na 10 osób przemieściło się przynajmniej raz, choć niektórzy nawet dziesięć razy, uciekając przed nalotami i przemocą. W Strefie Gazy nie można jednak znaleźć żadnej bezpiecznej przestrzeni do życia, a kolejne rozkazy ewakuacji potęgują przepełnienie takich rejonów jak Al Mawasi. Ogromnym wyzwaniem są warunki higieniczne i sanitarne – nikt nie wywozi śmieci, dostępność wody zmalała o 75%, brakuje toalet czy pryszniców, więc szerzą się biegunka, żółtaczka i choroby skórne.
– A najgorsze może dopiero nadejść, bo w ściekach wykryto właśnie wirusa polio – ostrzega Magdalena Foremska, koordynatorka pomocy natychmiastowej w PAH. – od 9 miesięcy palestyńscy lekarze nie byli w stanie wykonać żadnych szczepień. Przy tak ogromnym stopniu niedożywienia ludności Strefy Gazy i ledwie 30% działających szpitali będzie to prawdziwa zdrowotna katastrofa.
W czerwcu UNRWA alarmowała o 50 tys. dzieci, które pilnie potrzebowały leczenia z powodu niedożywienia. Obecnie 96% populacji Strefy Gazy dotyka poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego, a pół miliona osób już może głodować. Warunki w Strefie Gazy są niezwykle trudne, jako że dostarczana pomoc nie odpowiada ogromnym potrzebom humanitarnym na miejscu. Przejście w Rafah pozostaje zamknięte od miesięcy, podczas gdy towar, który wjeżdża do Strefy, dociera tylko do części mieszkańców.
– Dlatego ruszamy z kolejnymi, ważnymi projektami na rzecz Palestyńczyków i Palestynek – wyjaśnia Maciej Bagiński, prezes zarządu PAH. – Będziemy dostarczać żywność do 11 tys. osób w Strefie Gazy. Z kolei w Zachodnim Brzegu stworzymy i wyposażymy mobilne kliniki, by pomóc dziesiątkom tysięcy pacjentów.
Każda paczka żywnościowa zawiera dwutygodniowe zapasy dla gospodarstwa domowego. W jej skład wejdą: fasola, soczewica, groch, cieciorka, konserwy, ser, makaron, chałwa, cukier, ryż, daktyle, sól, oliwa, olej, sos pomidorowy, tahini i mąka, w razie dostępności także świeże warzywa i jaja.
Projekty w Strefie Gazy i Zachodnim Brzegu są współfinansowane w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Polska Akcja Humanitarna od 31 lat nieprzerwanie niesie pomoc ludziom w krajach dotkniętych głębokimi kryzysami humanitarnymi. Działania te są możliwe dzięki solidarności i finansowemu wsparciu darczyńców PAH – obywateli, instytucji i firm.
Wesprzyj obecne i przyszłe działania PAH:
- Wpłać poprzez stronę PAH: www.pah.org.pl/wplac
- Przekaż przelew na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Wpłacam na PAH”
- Wpłać na zbiórkę na portalu SiePomaga: www.siepomaga.pl/pomoc-humanitarna
Źródło: Polska Akcja Humanitarna