Dzięki możliwości szybszego usuwania z niego podmiotów martwych, KRS będzie lepszym źródłem informacji. Taką możliwość zapisano w ustawie z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, którą właśnie podpisał Prezydent. Przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2015 r.
KRS będzie mógł łatwiej zlikwidować „martwą organizację pozarządową”, np. taką, które nie złożyła w KRS przez dwa kolejne lata sprawozdań finansowych. Obowiązek składania sprawozdań finansowych w KRS mają tylko organizacje zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców. Nie jest to jednak mała grupa. Na 88 tys. fundacji i stowarzyszeń zarejestrowanych w KRS w 2014 r., ok. 12 tys. ma zapisaną działalność gospodarczą (są także w rejestrze przedsiębiorców).
Sąd rejestrowy będzie wszczynał z urzędu postępowanie o rozwiązanie podmiotu wpisanego do Rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, m.in. w przypadku gdy mimo wezwania sądu rejestrowego nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe. Tak samo zachowa się sąd, kiedy mimo dwukrotnego wezwania nie wykonano innych obowiązków, o których mowa w art. 24 ust. 1. (obowiązki z art. 24 ust. 1 związane są z wezwaniem organizacji przez sąd rejestrowy do złożenia wpisu lub dokumentów - organizacja powinna zareagować na takie wezwanie złożeniem żądanego przez sąd wpisu lub dostarczeniem żądanego dokumentu).
Przyspieszoną procedurę wykreślenia z KRS opisuje w szczególności dodany do ustawy artykuł 25a oraz artykuł 5 ustawy zmieniającej.
więcej:
Ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw – Przebieg procesu legislacyjnego, sejm.gov.pl
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2816
Tekst ustawy przekazany Prezydentowi
http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/2816_u.htm
Informacja o podpisanej ustawie na stronie prezydent.pl
http://www.prezydent.pl/download/gfx/prezydent/pl/defaultaktualnosci/2072/53/1/krajowy_rejestr_sadowy.rtf
Źródło: inf. własna (ngo.pl)