Ratownicy społeczni - członkowie grup roboczych, powoływanych w ramach Zespołu Interdyscyplinarnego w Krobi, doskonalili umiejętność pomagania osobom doznającym przemocy oraz pracy z osobami stosującymi przemoc.
W specjalistycznym szkoleniu uczestniczyli specjaliści z organizacji pozarządowych pracownicy socjalni, kuratorzy, pedagodzy, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i pielęgniarki - członkowie interdyscyplinarnych grup roboczych, zajmujących się pomocą w sprawach konkretnych przypadków przemocy w rodzinie. Warsztaty były poświęcone trudnym aspektom działania zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych, których głównym celem jest przerwanie przemocy i zapewnienie bezpieczeństwa osobom doznającym przemocy oraz doprowadzenie do zmian zapobiegających ponownemu wystąpieniu kryzysu związanemu z przemocą w rodzinie.
Przepracowano rekomendowaną zmianę metodyki działania grup roboczych poprzez skupienie się w pierwszym etapie na przeprowadzeniu maksymalnie pełnej diagnozy przypadku sytuacji przemocowej, zidentyfikowaniu historii przemocy oraz uwarunkowań mających wpływ na funkcjonowanie konkretnej rodziny, znalezieniu mocnych stron w rodzinie i opracowaniu możliwych wariantów działania. Dopiero na drugim etapie pracy z konkretnym przypadkiem przemocy rekomendowano organizowanie osobnych spotkań z osobami doznającymi przemocy oraz z osobami stosującymi przemoc ze wskazaniem, by te spotkania prowadzili wydelegowani (jeden lub dwóch) członkowie grup roboczych. Omawiano też sprawę konstruowania realnych, wielowariantowych planów pomocy, uwzględniających indywidualne możliwości poszczególnych osób i ich rodzin, a także ograniczenia systemowe i prawne.
Omawiano też sygnały i czynniki wskazujące na ryzyko wystąpienia przemocy w rodzinie. Ich rozpoznawanie i ocena zostały wprowadzone w tym roku - w formie specjalnych kwestionariuszy - do stosowania przez policjantów, a w kolejnych latach będą przez ratowników społecznych z pozostałych resortów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
Dużą część szkolenia poświęcono przepracowaniu sposobów i technik prowadzenia rozmów z ofiarami i sprawcami przemocy, pozwalającymi budować relacje z osobami korzystającymi z wsparcia i pomocy ratowników społecznych i motywować je do zmian pozwalających rozwiązywać problemy bez uciekania się do zachowań przemocowych.
Szkolenie, zorganizowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krobi i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, przeprowadził certyfikowany („Niebieska Linia”) specjalista interwencji i pomocy psychologicznej dla osób uwikłanych w zjawisko przemocy.
Specjaliści podejmują działania osłonowe i pomocowe, skierowane do ofiar przemocy oraz naprawcze, adresowane do sprawców.
Procedura ta jest prowadzona niezależnie od postępowania prokuratorskiego czy prowadzonego przez policję, wyjaśniającego, czy doszło do złamania prawa i popełnienia przestępstwa przeciwko osobom bliskim.
Jeżeli doznajesz przemocy – pamiętaj, nie jesteś sam(a)!
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko" - opracowanie własne