Krobia. Powiat gostyński nie był pustynią kulturalną - wykłady dla seniorów
Prof. Krzysztof Maćkowiak swoim wykładem obalającym stereotyp, że Poznańskie w XIX w. było pustynią literacką, zainaugurował cykl wykładów dla seniorów Ziemi Krobskiej. 5 listopada ponad osiemdziesięciu słuchaczy przyszło do sali kina „Szarotka” w Krobi, by w skupieniu wysłuchać prof. K. Maćkowiaka. Wykład zorganizowało Stowarzyszenie "Dziecko".
Prof. Krzysztof Maćkowiak swoim wykładem obalającym stereotyp, że Poznańskie w XIX w. było pustynią literacką, bo nie wydało wieszczów na miarę Mickiewicza czy Słowackiego, zainaugurował cykl wykładów dla seniorów Ziemi Krobskiej. Ponad osiemdziesięciu słuchaczy przyszło sali kina „Szarotka” w Krobi (5.11.09), by w skupieniu wysłuchać prof. K. Maćkowiaka, który w syntetycznym, ale okraszonym ciekawymi dygresjami, ujęciu przedstawił „Przejawy życia literackiego w. w I połowie XIX w. w południowo-zachodniej Wielkopolsce”. Wskazał, że centrami życia kulturalnego były dworki szlacheckie i pałace ziemiańskie. Omówił twórczość ważnych twórców ziemi gostyńskiej, rawickiej i leszczyńskiej, takich jak Franciszek Morawski (poeta klasycystyczny i jednocześnie autor ballad romantycznych, żołnierz napoleoński, generał powstania listopadowego), Ryszard Berwiński (poeta, który ostatnie 20 lat życia spędził w Turcji walcząc przeciwko Rosji), Antoni Bronikowski (poeta i tłumacz). Wspomniał o powieściopisarkach Konstancji Łubieńskiej (znanej również z burzliwego romansu z Mickiewiczem) i Karolinie Mycielskiej (autorce dwóch powieści i mecenasie kultury). Zwrócił też uwagę na mało znane oblicze Edmunda Bojanowskiego, który prócz świątobliwego życia poświęcał się też poezji, tłumaczeniom i badaniom folkloru.
Prof. Maćkowiak wskazał też na wyjątkową cechę Ziemi Gostyńskiej. Otóż w latach trzydziestych i czterdziestych XIX w. gościli tutaj i to po kilka czy kilkanaście miesięcy m.in. w pałacu Pudliszkach koło Krobi tacy twórcy jak Mickiewicz, Norwid czy Wincenty Pol. Kolejna część wykładu poświęcona była czasopismom: leszczyńskiemu „Przyjacielowi Ludu” i wydawanemu przez Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu k. Gostynia „Pokłosiu”, w którym publikowani byli wszyscy najwięksi twórcy polscy i europejscy I poł. XIX w.
To wszystko sprawiało, że południowo-zachodnia część Poznańskiego wcale nie odstawała literacko od reszty ówczesnych ziem polskich. A dzięki wyjątkowemu dziełu, jakim było Kasyno Gostyńskie wprowadzające pracę organiczną, ziemie powiatu gostyńskiego wyprzedziły o całą epokę resztę kraju. Wśród licznych przykładów prof. K. Maćkowiak wskazał na utworzoną w Gostyńskim już w latach czterdziestych XIX w., pierwszą na ziemiach polskich sieć czytelni wiejskich.
Słuchacze nagrodzili znakomity wykład gromkimi brawami, po których wywiązała się dyskusja o braku w szkole tematów poświęconych historii regionu i budowaniu patriotyzmu lokalnego. Prof. Maćkowiak wskazał, że służą temu ścieżki edukacyjne w programach szkolnych. Zaznaczył też, że młodzi nauczyciele są przygotowywani do promowania małych ojczyzn i wspomniał, że jego magistranci zajmowali się ostatnio np. gwarą i kulturą biskupiańską.
Dziękując znakomitemu prelegentowi, Mirosław Sobkowiak zaprosił wszystkich na kolejny wykład, który poprowadzi prof. dr hab. Marian Grzymisławski, a będzie on poświęcony sprawom zdrowia w wieku senioralnym. Przedstawiciel Stowarzyszenia „Dziecko”, organizatora cyklu wykładów, podziękował za wsparcie Sebastianowi Czwojdzie Burmistrzowi Krobi i Januszowi Tomyślakowi Dyrektorowi Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Krobi.
Partnerem Stowarzyszenia „Dziecko” jest Bank DnB NORD.
Źródło: stowarzyszenie "Dziecko"