Zużyte ogumienie jest cennym surowcem wtórnym, który dzięki rozwijającym się technologiom recyklingu odpadów znajduje coraz szersze zastosowanie. Nowoczesne technologie sprawiają, że zużyte opony nie tylko nie stwarzają zagrożenia dla środowiska naturalnego, ale również są wykorzystywane w wartościowy sposób.
Dlaczego recykling opon jest tak ważny?
Zużyte ogumienie jest cennym surowcem wtórnym, który dzięki rozwijającym się technologiom recyklingu odpadów, znajduje coraz szersze zastosowanie. Nowoczesne technologie sprawiają, że zużyte opony nie tylko nie stwarzają zagrożenia dla środowiska naturalnego, ale również są wykorzystywane w wartościowy sposób.
Po drogach porusza się coraz więcej samochodów, co wiąże się z wciąż rosnącą liczbą zużytych opon. Powinny one być we właściwy sposób zutylizowane, ponieważ ich składowanie może stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego.
Na czym polega recykling opon?
Przez lata naukowcy opracowali kilka sposobów ponownego zagospodarowania zużytego ogumienia, dzięki czemu nawet po okresie eksploatacji może ono przynieść sporo korzyści.
Pierwsza metoda jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego. Z opon pozyskuje się różnego rodzaju materiały, takie jak stal, tekstylia czy granulat. Otrzymane surowce wykorzystywane są na rozmaite sposoby. Używa się ich przy budowach dróg, ekranów wyciszających, podkładów kolejowych, placów zabaw, a nawet do produkcji podeszw od butów, wycieraczek samochodowych i innych przedmiotów użytku codziennego.
Inną metodą jest odzysk energetyczny. Opony poddawane są spalaniu w kontrolowanych warunkach, zapewniając energię elektryczną czy cieplną dla różnych zakładów, np. cementowni. Naukowcy nadal jednak pracują nad bardziej efektywnymi i czystymi sposobami pozyskiwania prądu i ciepła z paliw takich, jak zużyte ogumienie.
Gdzie można oddać zużyte opony?
Wielu kierowców zastanawia się nad tym, co mogą zrobić ze zużytymi oponami. Choć prawo nie zobowiązuje wulkanizatorów do odbioru wyeksploatowanego kompletu, to niektóre zakłady oferują taką usługę. Zazwyczaj jednak pobierają za to dodatkową opłatę. Można też oddać stare opony do PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), warto jednak zapoznać się wcześniej z regulaminem danej placówki, ponieważ jej pracownicy mogą np. wymagać potwierdzenia uregulowania płatności za wywóz śmieci.
Weź udział w ekologicznych akcjach!
Jeśli kupujemy nowe opony na Oponeo.pl, zawsze możemy skorzystać z opcji dostawy i montażu. Wyświetli nam się wówczas lista serwisów partnerskich, spośród których część oznaczona jest zielonym listkiem. Umawiając się na wymianę ogumienia w warsztacie z tym symbolem, zyskamy możliwość pozostawienia tam starego kompletu.
Warto dodać, że jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z powyższej usługi w czasie trwania akcji „Kręci Nas Recykling”, czyli od 21.03 do 22.04.2023, to za każde cztery opony, Oponeo posadzi jedno drzewo. Nie tylko pozbywamy się wówczas problemu i przyczyniamy się do ograniczenia szkodliwych odpadów, właściwego recyklingu starego ogumienia, ale również do wspieramy zalesienie Polski.
Szczegółowych informacji dotyczących akcji „Kręci Nas Recykling” udzielają:
Dominik Dobrowolski dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978 oraz Sebastien Nowicki: sebastien.nowicki@oponeo.pl, tel. 511 800 011 .
#KręciNasRecykling #ZmieniamyOtoczenieNaLepsze #Oponeo #PSZOK #RIPOK #Recykling #OchronaŚrodowiska #Ekologia#DominikDobrowolski #CyclingRecycling
Źródło: Dominik Dobrowolski