Towarzystwo Samorządowe z Konina kończy realizację projektu pn. „Młodzi liderzy samorządności” dzięki dotacji pozyskanej z Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO, edycja 2023 w partnerstwie z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie. Projekt jest odpowiedzią na problem niewielkiego zaangażowania młodzieży w życie społeczności wiejskich.
Zaplanowane działania umożliwiły rozpoznanie potencjału jego uczestników, przyczyniły się do ukształtowania postaw obywatelskich, społecznych i wzmocniły ich zdolności do zaangażowania w życie publiczne. Projekt wspierał partner, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie. Działania rozpoczęły się w lipcu 2023 r. i z miesiąca na miesiąc nabierały tempa. Projekt kończy się 31 grudnia 2024 r. ale wypracowane rezultaty przyczynią się do trwałych zmian w dwóch wiejskich gminach województwa wielkopolskiego: Krzymów i Rzgów. W działania zaangażowanych było 24 reprezentantów młodego pokolenia i 6 dorosłych osób, które na co dzień związane są zawodowo z samorządem lokalnym.
Uczestnicy brali udział w warsztatach podnoszących ich kompetencje społeczno-obywatelskie, zgłębiając istotę polityk publicznych i wiedzę na temat pracy metodą projektu. Pierwsze warsztaty integracyjno-rozwojowe służyły zbudowaniu więzi grupowej, nauce współdziałania, rozpoznaniu umiejętności miękkich i potencjalnych ról w zespole, budowaniu atmosfery zaufania i współpracy, pobudzeniu motywacji do działania i odkrywaniu potencjałów zarówno w aspekcie indywidualnym jak i grupowym.
Projektowanie pomysłów
Kolejne warsztaty zarządzania projektami przyniosły liczne informacje na temat podstaw zarządzania i poznanie koncepcji cyklu życia projektu, narzędzia planowania, najważniejsze czynniki jakościowe, harmonogram oraz struktura dokumentów. To trudna tematyka, ale niezbędna do realizacji dalszych działań czyli przeprowadzenia „małych projektów” w gminach.
Zimowa akademia wiedzy dla młodzieży ze Rzgowa
Podczas ferii zimowych od 18 do 23 lutego 2024 roku grupa projektowa z gminy Rzgów spędziła czas na zimowej akademii wiedzy w Kotlinie Kłodzkiej w Radkowie. Zgrana grupa wykorzystała w pełni ten czas skupiając się na pracy podczas warsztatów. Odległość i miły czas odpoczynku od obowiązków szkolnych umożliwiły z dalszej perspektywy spojrzeć na własne potrzeby i potrzeby innych młodych osób z ich społeczności lokalnej. Trenerka podczas warsztatów podkreślała jak ważne jest współdziałanie w zespołach na rzecz wspólnego ustalenia bliższych i dalszych celów oraz wykreowania długotrwałych działań uwzględniających uczestnictwo młodzieży w życiu publicznym i w życiu lokalnej społeczności. Młodzież wspólnie z dorosłymi uczestnikami analizowała różne opcje i formy włączania oraz możliwe sposoby wspierania młodych osób mając na uwadze również przyszłe pokolenia. W najbliższym czasie zostaną zrealizowane zaplanowane działania dla społeczności lokalnej o charakterze ekologicznym, patriotycznym i rozrywkowym. Podczas pobytu sporządzono plany i harmonogram wdrażania. Pojawił się też temat reaktywacji młodzieżowej rady gminy, która kilka lat temu funkcjonowała w Gminie a obecnie nie ma swych reprezentantów. Wracając do pobytu w Radkowie warto zaznaczyć, że oprócz wytężonej pracy był też czas na wypoczynek. Uczestnikom udało się zdobyć najwyższy szczyt Gór Stołowych tj. Szczeliniec, który akurat tego dnia był osnuty mgłą co dodawało mu tajemniczości. Ponadto udali się na spacer trasą turystyczną Radkowskich Skał. Poznali historię podziemnego miasta Osówka, które budowali Niemcy podczas II Wojny Światowej. Kotlina Kłodzka obfituje w miasta uzdrowiskowe w tym Kudowa Zdrój i Duszniki Zdrój. Przewodnik turystyczny pokrótce przedstawił ich historię i znaczenie dla kuracjuszy. Wizyty były też okazją do skosztowania wód bogatych w minerały. Wyjazd wzmocnił zespół projektowy i był formą nagrody za zaangażowanie i wzorowe współdziałanie.
Letnia akademia wiedzy dla młodzieży z Krzymowa
Wraz z rozpoczęciem wakacji grupa projektowa z gminy Krzymów udała się na letnią akademię wiedzy do Kotliny Kłodzkiej. Pobyt trwał od 22 do 27 czerwca 2024 r. Młodzi Liderzy Samorządności wraz z dorosłymi uczestnikami projektu wzięli udział w warsztatach, które umożliwiły spojrzeć na przestrzeń ich gminy z dalszej perspektywy. Rozpoznanie obiektów gminnych i umiejscowienie ich na mapie uświadomiło jak zagospodarowane są miejscowości. To odkrywanie własnego otoczenia na nowo. Dorosłe przedstawicielki gminy wspierały młodszych mieszkańców w pomysłach na realizację inicjatyw lokalnych oraz służyły swoją wiedzą i doświadczeniem samorządowym. Wspólnie przeanalizowali przyczyny braku zaangażowania młodych osób w sprawy społeczne ale też dyskutowali nad motywacją do działania. Uzmysłowili sobie jak ważna jest świadomość własnych możliwości i pól działania dla młodych w społeczeństwie obywatelskim aby podjąć kroki w kierunki zwiększenia aktywności i włączenia w życie społeczności lokalnej. Zrodziły się pomysły na konkretne przedsięwzięcia a kolejnym krokiem będzie rozplanowanie ich w czasie bo jak już wiadomo z warsztatów zarządzania projektami dobry plan to droga do sukcesu. Pozyskana wiedza i umiejętności wzmocniły grupę do realizacji inicjatyw lokalnych, które zrodziły się w ich głowach.
Pobyt w Kotlinie Kłodzkiej był też okazją aby po lekcjach samorządności podjąć się lekcji geografii i prehistorii. Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedzia, która jest najpiękniejszą w Polsce, najdłuższą i posiadającą największą deniwelację jaskinią Sudetów okazało się pełną emocji przygodą. Grupa ruszyła też szlakiem Narnii do Czeskiego Miasta Skalnego - Adrszpaskie Skały. To niesamowita kraina tysiąca skalnych wież i widoków, które zapierają dech w piersiach. Prowadzi do nich gotycka brama, która pojawiła się tutaj w 1839 roku, kiedy to zbudował ją Ludvík Karel Nádherný wraz z siecią ścieżek turystycznych, mostów, kładek i klatek schodowych. Uczestnikom udało się również zdobyć najwyższy szczyt Gór Stołowych tj. Szczeliniec oraz zwiedzić Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój. Naładowani energią i pełni chęci do działania wszyscy bezpiecznie wrócili do domów.
Wiosenne i jesienne aktywności – warsztaty wdrożeniowe
Po powrocie z warsztatów wyjazdowych uczestnicy przystąpili do konsultacji wypracowanych pomysłów z przedstawicielami lokalnych samorządów, którzy nie kryli swojego podziwu wobec kreatywności młodych mieszkańców. Była to okazja do wysłuchania opinii oraz skonfrontowania pomysłów z decydentami aby określić ich gotowość do współdziałania i wdrożenia rozwiązań prawnych związanych z uczestnictwem młodzieży w życiu publicznym. Pomocne ku temu były warsztaty wdrożeniowe gdzie dorośli i mentorki grup mogli wesprzeć młodzież w działaniu.
Młodzieżowe inicjatywy
Sumiennie, z wielkim zaangażowaniem, stawiając czoła niełatwym zadaniom uczestnicy rozpoczęli etap wdrażania swoich inicjatyw testując dotychczas pozyskane umiejętności.
Młodzi liderzy samorządności ze Rzgowa
Zorganizowali swoje aktywności wiosną. Pierwsza inicjatywa pod nazwą „Drzewko Młodych” zjednoczyła społeczności wszystkich czterech szkół gminy. Posadzono dęby w szkołach jako symbol siły, wytrwałości i mądrości. To przesłanie wpisało się w obchody z okazji Dnia Ziemi. Drzewa pozyskali dzięki współpracy z panem Romanem Świderskim – leśniczym z Leśnictwa Kowalewek. Młodzi liderzy podsumowali działanie następującymi słowami: „Ta inicjatywa daje możliwość wpływania na naszą społeczność lokalną. Dzięki temu możemy wspólnie organizować i wprowadzać pozytywne zmiany w naszym otoczeniu. Dąb jest symbolem siły, wytrwałości i mądrości, jego głęboko osadzone korzenie reprezentują trwałość i stabilność. A my Młodzi chcemy, by nasza inicjatywa przetrwała w pamięci kolejnych pokoleń. „Drzewko Młodych”, to nie tylko symbol determinacji w działaniu na rzecz środowiska, ale również dowód naszej odpowiedzialności za przyszłe pokolenia”.
Drugie działanie to Happening Biało-Czerwona. Przedsięwzięcie w wyjątkowy sposób przyczyniło się do celebracji Dnia Flagi i Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja łącząc siły lokalnych zasobów ludzkich. Pięknie przygotowana część artystyczna i przede wszystkim przemarsz z długą flagą zrobił ogromne wrażenie zarówno na osobach maszerujących w korowodzie jak i na mieszkańcach, którzy oderwali się od codziennych obowiązków aby obserwować i przyłączyć się do wydarzenia. Patriotyczny pochód prowadzony był przez Orkiestrę Dętą OSP Rzgów. Ten wyjątkowy czas połączył mieszkańców w duchu patriotyzmu i wspólnoty. Wydarzenie pokazało, jak ważna jest dla młodego pokolenia historia kraju i utożsamianie się z nim. Podnosząc rangę słowu patriotyzm młodzi organizatorzy udowodnili, że nie jest ono reliktem przeszłości, tylko powodem do dumy. Uczestnicy Happeningu przeszli 2 kilometry ze Szkoły Podstawowej w Sławsku do Domu Kultury w Sławsku z gigantyczną flagą „biało-czerwoną”. Do sukcesu przyczyniły się organizacje i instytucje lokalne: Gmina Rzgów, Szkoła Podstawowa w Sławsku, Orkiestra Dęta w Rzgowie , Chór Dominium w Sławsku, Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku, Ochotnicza Straż Pożarna w Sławsku i Ochotnicza Straż Pożarna w Brannie.
„Od juniora do seniora” to trzecie działanie zrealizowane na terenie Domu Pomocy Społecznej. Celem wizyty było umilenie mieszkańcom czasu i integracja międzypokoleniowa. Były wspólne tańce, gry i zabawy dostosowane do możliwości pensjonariuszy. Przy ciasteczku mieszkańcy opowiadali o sobie i wspominali ciekawe momenty życia. Młodzi mieli również możliwość zapoznania się z organizacją domu pomocy dla osób starszych. Wizyta w Domu Pomocy Społecznej nauczyła młodych większej tolerancji, życzliwości i szacunku do osób starszych. Partnerami inicjatywy była Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Sławsku i Gmina Rzgów.
Jesienny czas aktywności w Krzymowie
Grupa projektowa wykazała się kreatywnością i determinacją w przełożeniu pomysłów na działania. Pierwszą inicjatywą był „Owadzi azyl” zorganizowany dzięki podjętej współpracy z instruktorem i podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Paprotni. Wspólnie wykonali drewniane hotele dla owadów. Działanie miało swój finał podczas spotkania zaaranżowanego w Urzędzie Gminy gdzie młodzież przekazała zbudowane domki siedmiu instytucjom reprezentowanym przez Dyrektorów Szkół Podstawowych w obecności pani Wójt Danuty Mazur i kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni pana Dariusza Urbańskiego.
Drugą inicjatywą była gra terenowa „Razem dla społeczności gminy Krzymów”. Wzięli w niej udział uczniowie szkół podstawowych z miejscowości: Szczepidło, Krzymów, Brzeźno i Paprotnia. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami związanymi z historią i współczesnością lokalnej społeczności. W dobrze przemyślanych kryjówkach ukryte były pytania dotyczące historii, teraźniejszości oraz władz samorządowych. Zadania nie były łatwe, ale wszystkie drużyny wykazały się niemałą wiedzą, zapałem i czasami… kreatywnością. Na zwycięzców czekały puchary, "bony na niepytanie" oraz dyplomy i podziękowania za udział w grze.
Zabawa przy dobrej muzyce, również wykonywanej na żywo, wypełniła czas ostatniego, zorganizowanego wydarzenia zatytułowanego „Wehikuł czasu – łączymy pokolenia”. W organizację włączyły się Gmina Krzymów, Koło Gospodyń Wiejskich Paprotnia, Koło Gospodyń Wiejskich Szczepidło, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Gminy Krzymów a Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie był gospodarzem wydarzenia. Dużą atrakcją był koncert zespołu 6 FT Underground. Grupa tworzona przez młodych muzyków, wśród których jest dwoje mieszkańców Szczepidła (Zofia Pawlik i Filip Swędrowski), przygotowała występ, na który złożyły się anglojęzyczne przeboje muzyki rockowej od końca lat pięćdziesiątych („Great Balls of Fire” Jerry’ego Lee Lewisa, po początek dziewięćdziesiątych. Z polskiego katalogu pochodził jedynie tytułowy dla imprezy „Wehikuł czasu” zespołu Dżem. Po koncercie organizatorzy zaprosili uczestników na poczęstunek, który przygotowali uczniowie zaangażowani w projekt wraz z rodzicami. Ostatnią część wydarzenia wypełniły tańce, zabawy integracyjne oraz konkursy „Wędrujący kapelusz” i na najlepszy strój w stylu lat sześćdziesiątych. Po raz kolejny młodzi wykazali się kreatywnością podczas organizacji inicjatywy integrującej społeczność lokalną.
Czas na finał - spotkania na zakończenie projektu
Podczas spotkań podsumowujących projekt młodzi uczestnicy zaprezentowali owoce kilkumiesięcznej pracy. Wspólny sukces był okazją do świętowania, co sprzyjało zacieśnieniu więzi i tworzeniu kolejnych pomysłów na nowe inicjatywy. Niezwykła determinacja przedstawicieli młodego pokolenia do zmian istniejącej rzeczywistości oraz ogromne wsparcie i owocnie rozwijająca się współpraca z dorosłymi mieszkańcami, samorządowcami stworzyła realne szanse na lepsze jutro. Wójtowie Gmin oraz dorośli opiekunowie podpisali porozumienie dalszej współpracy samorządów lokalnych z młodzieżą. Programy działań i współpracy mają przede wszystkim zachęcać młodych ludzi do angażowania się w działalność społeczno – obywatelską gminy i kraju. Koncentrują się on na propozycjach działań, które mają inspirować młodych, pomagać im w budowaniu relacji ze społecznością lokalną. Ich celem jest także wspieranie młodych ludzi w rozwoju umiejętności, zdobywaniu doświadczeń, odkrywaniu, pielęgnowaniu swoich pasji oraz rozwijaniu kompetencji społecznych i obywatelskich. „Program” nie jest dokumentem zamkniętym i może ulegać modyfikacji zgodnie z potrzebami zainteresowanych środowisk, tj. młodzieży oraz władz lokalnych.
Źródło: Towarzystwo Samorządowe w Koninie