Zgodnie z informacjami przedstawionych przez Komisję Europejską podczas European Culture Forum, które odbyło się w listopadzie 2013 w Brukseli, pierwsze nabory w programie Kreatywna Europa zostaną ogłoszone już w grudniu 2013!
Komponent KULTURA programu Kreatywna Europa będzie oferował cztery rodzaje grantów:
- Granty małe do 200 tys. euro – do 60% budżetu, projekty realizowane przez minimum 3 partnerów z 3 różnych krajów biorących udział w programie
- Granty duże do 2 mln euro – do 50% budżetu, projekty realizowane przez minimum 6 partnerów z 6 różnych krajów biorących udział w programie
Terminy składania wniosków:
- Marzec 2014 (ogłoszenie naboru w grudniu 2013)
- Październik 2014 (ogłoszenie naboru w czerwcu 2014)
- Kolejne nabory - raz do roku na jesieni
2. Sieci współpracy kulturalnej zrzeszających przynajmniej 15 członków z 10 krajów lub więcej krajów
- Granty do 250 tys. euro – do 80% budżetu, przy przyznawane na działania (nie granty operacyjne!) np. wymiana doświadczeń, podnoszenie kwalifikacji
Terminy składania wniosków (tylko 2 w okresie 2014-2020):
- Marzec 2014 (ogłoszenie naboru w grudniu 2013)
- Październik 2016 (ogłoszenie naboru w czerwcu 2016)
- Granty do 500 tys. euro – do 80% budżetu, granty przyznawane na działania (nie granty operacyjne!) nastawione na promocję nowych talentów, mobilność artystów, rozwój publiczności, ponadnarodowy obieg dzieł. Wsparcie dla kreatywnych i bardzo szerokich projektów.
Terminy składania wniosków (tylko 3 w okresie 2014-2020):
- Marzec 2014 (ogłoszenie naboru w grudniu 2013)
- kolejne dwa nabory nie są jeszcze ustalone
4. Tłumaczenia literackie dla wydawnictw istniejących minimum 2 lata
- Małe do 100 tys. euro – do 50% budżetu, na projekty trwające maksymalnie 2 lata
- Duże do 100 tys. euro rocznie – do 50% budżetu, na projekty trwające 3-4 lata
W obu przypadkach:
- granty będą dofinansowywać tłumaczenie z jednego języka europejskiego na inny język europejski oraz promocję (w tym promocję autorów) maksymalnie 10 książek
- kwalifikowana jest tylko beletrystyka (fikcja literacka)
Terminy składania wniosków:
- Marzec 2014 (ogłoszenie naboru w grudniu 2013)
- Kolejne nabory - raz do roku
- szczegółowe informacje o naborach
- przewodnik programowy
- instrukcje dla wnioskodawców
- formularze aplikacyjne
CO TO JEST KREATYWNA EUROPA (CREATIVE EUROPE)?
Kreatywna Europa (Creative Europe) to zaplanowany na lata 2014-2020 program Komisji Europejskiej wspierający europejskie sektory kultury, filmu i kreatywne. Program ma być w dużym stopniu kontynuacją programów Kultura i MEDIA, które wspierały międzynarodowe projekty kulturalne i filmowe w latach 2007-2013. Obecnie propozycja jest negocjowana pomiędzy państwami członkowskimi w Radzie UE oraz w Parlamencie Europejskim i dopiero po zakończeniu negocjacji i zatwierdzeniu ostatecznego kształtu program będzie ogłoszony i zacznie oficjalnie obowiązywać.
Zakładany budżet na cały okres programowania to 1,8 miliarda euro. Dla części Kultura (obecnie działania objęte Programem Kultura 2007-2013) przeznaczono 500 mln euro. W ramach komponentu międzysektorowego Komisja proponuje również przeznaczyć ok. 210 milionów euro na instrument gwarancji finansowych, który ułatwi małym i średnim przedsiębiorstwom działającym w sektorach kreatywnych dostęp do kredytów bankowych.
KTO SKORZYSTA Z PROGRAMU KREATYWNA EUROPA?
Wnioski w programie będą mogły składać instytucje i organizacje (publiczne, pozarządowe, prywatne przedsiębiorstwa) prowadzące działalność kulturalną. Zdaniem Komisji Europejskiej program Kreatywna Europa ma przynieść wymierne efekty. Ponad 300 000 artystów i pracowników sektora kultury z Europy poprzez realizację ponadnarodowych projektów będzie mogło dotrzeć do odbiorców w innych krajach. Tysiące organizacji i specjalistów skorzystają ze szkoleń, aby zdobyć nowe umiejętności oraz wzmocnić swoje kwalifikacje z zakresu współpracy międzynarodowej. Wsparta zostanie dystrybucja ponad 1 000 filmów europejskich, które docelową dotrą do publiczności w całej Europie i poza nią. Ponad 5 500 książek i innych dzieł literackich zostanie przetłumaczonych w różnych krajach, co pozwoli autorom europejskim zaistnieć na szerszą skalę a czytelnikom umożliwi dostęp do ich twórczości w ojczystym języku. Kreatywna Europa ma włączyć miliony obywateli do udziału w kulturze.
JAKIE PRIORYTETY DLA SEKTORA KULTURY PRZEWIDUJE KOMISJA EUROPEJSKA NA LATA 2014-2020?
W Programie Kultura 2007-2013 głównym celem było rozwijanie współpracy kulturalnej poprzez mobilność artystów, mobilność dzieł i dialog międzykulturowy. Zgodnie z założeniami strategii Europa 2020, program Kreatywna Europa ma inwestować w sektory kreatywne i kulturę, aby wzmacniać ich konkurencyjność i znacząco przyczyniać się do wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, innowacji i spójności społecznej. Drugim celem programu nadal będzie ochrona i promocja różnorodności kulturowej i językowej Europy.
Nowe priorytety, które pojawiają się w Kreatywnej Europie wynikają z analizy obecnej sytuacji sektorów kultury w Europie i problemów, jakie napotykają europejscy artyści. Są to przede wszystkim: budowanie kompetencji sektorów kultury i kreatywnych do skutecznego działania na poziomie ponadnarodowym oraz strategiczne budowanie i rozwój publiczności dla odbioru europejskich dzieł i zwiększanie dostępu do kultury.
Oznacza to, że Kreatywna Europa ma po pierwsze wspierać takie działania, które będą miały na celu rozwijanie międzynarodowych karier artystycznych, tworzenie nowych możliwości zawodowych i zwiększanie umiejętności sektora kultury do konkurencyjnego działania ponadnarodowo zarówno w dziedzinie literatury, jak i filmu, muzyki czy teatru. Dzięki temu artyści mają łatwiej docierać do słuchaczy, widzów itd. w innych krajach europejskich. Po drugie wspierane będzie budowanie nowej publiczności i rozwój już istniejącej na przykład poprzez korzystanie z innowacyjnych metod pracy z publicznością, nowych mediów i interaktywnych narzędzi internetowych. Chodzi o to, aby w perspektywie długofalowej kształtował się pewien gust, aby dzieła europejskie mogły docierać do jak największej liczby odbiorców w różnych krajach i skutecznie konkurować z wszechobecną kulturą angloamerykańską, aby sektor kultury mógł sprostać wyzwaniu jakim jest cyfryzacja i globalizacja, które zmieniają relacje między artystą i publicznością oraz sposób, w jaki sztuka jest dziś tworzona, rozpowszechniania, udostępniana, odbierana, sprzedawana.
JAKIE ZMIANY SĄ PLANOWANE W KOMPONENCIE KULTURA KREATYWNEJ EUROPY W PORÓWNANIU DO OBECNEGO PROGRAMU KULTURA?
Na razie Komisja udostępniła bardzo ogólne informacje. Komponent Kultura został uproszczony i będzie zawierał tylko cztery obszary:
- projekty współpracy międzynarodowej
- wspieranie europejskich sieci organizacji kulturalnych (zobacz także: "Pod lupą. Europejskie sieci współpracy kulturalnej w praktyce")
- wspieranie europejskich platform (organizacji typu Europa Cinemas czy European Youth Jazz Orchestra, które mają wyraźny europejski charakter i działają na rzecz rozwoju młodych talentów oraz stymulują mobilność operatorów i obieg dzieł)
- tłumaczenia literackie (w założeniu tylko literatura piękna)
Finansowaniem nie będą objęte:
- granty operacyjne (zostaną wyłączone z finansowania działania operacyjne),
- festiwale (będą traktowane jak projekty współpracy),
- projekty współpracy z wyznaczonymi krajami pozaunijnymi (dotychczasowy obszar 1.3.5 zniknie, w zamian Komisja proponuje „większe otwarcie” na kraje europejskiego sąsiedztwa, czyli kraje Partnerstwa Wschodniego i Południowego, które będą mogły po podpisaniu odpowiednich umów z Unią Europejską uczestniczyć w Programie).
GDZIE MOŻNA UZYSKAĆ WIĘCEJ INFORMACJI O KREATYWNEJ EUROPIE?
Pobierz
-
201311131059250845
931134_201311131059250845 ・38.72 kB
Źródło: Punkt Kontaktowy ds. Kultury