Krakowskie spotkanie 'Rozszerzenie, kultura a samorządy lokalne'
Stowarzyszenie Miast i Regionów Europejskich dla Kultury 'Les Rencontres' ('Spotkania') zorganizowało w dniach 4 - 6 kwietnia 2003 spotkanie w Krakowie. Jego uczestnicy wzięli udział w seminarium nt. 'Rozszerzenie, kultura a samorządy lokalne'. W dyskusjach nie pominięto organizacji pozarządowych.
Podczas debat i okrągłych stołów, przedstawiciele instytucji publicznych i samorządowych, zastanawiali się nad miejscem kultury Polski i innych krajów kandydujących (Słowenia, Rumunia, Republika Czech, Chorwacja) w poszerzonej Europie. Delegaci z Francji, Irlandii i Belgii zaprezentowali swoje doświadczenia i opinie dotyczące kulturalnej współpracy między regionami wielkiej Europy. Nie brakło też głosów ze Szwajcarii i Norwegii, krajów „zaprzyjaźnionych” z Unią, również na płaszczyźnie wymiany w dziedzinie kultury.
W wypowiedziach dotyczących Polski, podkreślano priorytetowe znaczenie podejmowania działań na skalę lokalną (J.K. Czubak), poszukiwania sensu życia, tradycji, wartości w swoim regionie (prof. J. Woźniakowski) by, odkrywszy własną tożsamość, móc otwierać się na inne kultury i wartości. Dlatego przystąpienie do Unii ma być poprzedzone poznaniem własnych możliwości, działań, wydarzeń artystycznych i kulturalnych.
Wiceminister Kultury i Sztuki, M. Klimczak, wymieniając krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej czy prace Ośrodka „Pogranicze- sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, zwrócił uwagę na niewielki rozgłos z nimi związany, a jednocześnie na ogromną wartość tych przedsięwzięć dla społeczności zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych.
Uczestniczący w seminarium, nie pominęli znaczenia organizacji pozarządowych w działaniach promowania regionów i współpracy z samorządami. M. Klimczak, przypisuje im znaczenie „rewitalizacyjne”, J.K. Czubak namawiając samorządy lokalne do promowania własnych osiągnięć artystycznych, koordynowania wydarzeń kulturalnych i uaktywnienia osób niezwiązanych z kulturą (np. bezrobotnych czy starszych), apelował o wykształcenie i rozwinięcie współpracy z organizacjami. Do kontaktu władz miasta ze stowarzyszeniami i fundacjami, zajmującymi sie kulturą, namawiał również wiceprezydent Krakowa Z. Zuziak. Przykład takiej współpracy przedstawił p. Szafrański, dyrektor Wydziału Kultury UM w Szczecinie, reprezentujący Stowarzyszenie Miast Bałtyckich, które koordynuje wspólne projekty kulturalne, angażując mieszkańców miast nadbałtyckich do poznania regionu, tradycji, osiągnięć artystycznych i dzielenia się nimi.
W wypowiedziach gości z zagranicy organizacje pozarządowe pojawiały się rzadziej, choć np. o dużym znaczeniu kultury pozainstytucjonalnej w Słowenii i pozarządowym (czyli skutecznym, co zostało podkreślone) promowaniu działalności artystycznej w kraju i zagranicą mówił przewodniczący Komitetu Kultury Rady Miasta Lublana Peter Bozic.
Mimo ważnej roli, jaką organizacje pozarządowe mają do odegrania lub już odgrywają
w regionach Unii Europejskiej, jest to ciągle, jak stwierdził w podsumowaniu jednego z okrągłych stołów prowadzący go B. Sonik, „temat do omówienia”. Pozostaje zatem czekać na kolejne spotkanie.
Źródło: inf. własna