To już piąta edycja tego projektu, ale cel jest taki sam, jak w poprzednich latach: pomóc osobom niezatrudnionym i niezrzeszonym w organizacjach, a działającym w sferze kultury, rozwinąć ich pomysły. Fundacja Wyspart towarzyszy w procesie przemiany marzeń w działania. Zakończyliśmy etap szkoleń i teraz każdy/a Beneficjent/ka KIKu rozpoczyna realizację swojego mikrograntu.
Naszymi Beneficjantami jest dziesięcioro liderów i liderek, którzy przygotowali plany rozwoju swoich pomysłów w perspektywie kilkuletniej a także projekty działań pilotażowych – mikroprojektów, które będą finansowane ze środków KIK w roku 2023. Te działania są bardzo różnorodne, tak jak różnorodna jest grupa w tegorocznym Inkubatorze. Są w niej osoby starsze i bardzo młode, od lat związane ze swoim miejsce zamieszkania i uchodźcy z Ukrainy, pracujący w większych zespołach zdaniowych i indywidualnie.
Pomysły (mikrogranty), jakie chcą oni realizować przy wsparciu KIKu to: spotkania z filozofią, forum dyskusyjne młodzieży, warsztaty śpiewacze i ceramiczne, wykłady oraz pokaz mody. W tej edycji wyraźnie wyróżnienia się kierunek określany jako kultura w naturze. Już w poprzedniej, pandemicznej, edycji w KIKU realizowano projekty poświęcone drzewom w mieście i warsztatom plastycznym w parkach. W tym roku dwa działania będą miały miejsce w lesie.
Teraz przyszedł czas na szczegółowe planowanie działań: zapraszanie partnerów do współpracy, opracowywanie materiałów promocyjnych oraz niezbędne zakupy. Aż do czasu realizacji tych zadań (ich termin upływa jesienią) prowadzane są konsultacje dla Beneficjentów. Dotyczą one zarówno realizowanych przez nich projektów jak i dalszego ich dalszego rozwoju, trendów w kulturze, źródeł finansowania czy zdobywania partnerów do działań.
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Źródło: Fundacja WyspArt