Krakowski Inkubator Kultury - realizacja mikro-grantów przez Beneficjentki i Beneficjentów
Krakowski Inkubator Kultury, realizowany przez Fundację WyspArt już po raz piąty, pozwala osobom niezatrudnionym w instytucjach kultury i niezrzeszonym w organizacjach spróbować swoich sił w projektach kulturalnych. Każda z uczestniczących osób otrzymała wsparcie merytoryczne w postaci szkoleń i indywidualnych konsultacji, oraz mały grant na realizację swojego pomysłu.
Beneficjenci i beneficjentki KIKu, czyli Krakowskiego Inkubatora Kultury, mają czas do końca września, aby zrealizować, rozliczyć i poddać ewaluacji swoje pomysły, nad którymi pracowali w pierwszej części projektu. Ponad połowa z dziesięciu zaplanowanych zadań została już wykonana, więc można pokusić się o ich wstępne podsumowanie.
Inkubator w swoim założeniu jest miejscem dla prób, błędów i poszukiwań. Tak w największym skrócie można streścić ideę tego przedsięwzięcia. Większość pomysłów, które powstały w czasie tej edycji, przeszła zmiany drodze od wstępnego szkicu do realizacji. Czasem były to niewielkie korekty, a czasem diametralna zmiana działań lub grupy adresatów. My wszystkie te zmiany, zarówno w zakresie celów, harmonogramów, jak i budżetów zadań, traktujemy jako element procesu edukacyjnego. KIK stwarza przestrzeń do poszukiwań, tym bardziej, że tegoroczna edycja jest dłuższa od poprzednich – osoby uczestniczące mają dziewięć miesięcy na realizację swoich pomysłów.
Naszymi beneficjantami jest dziesięcioro liderów i liderek. Są wśród nich osoby starsze, z niepełnosprawnością, osoby pracujące i studenci. Mieszkające w Krakowie i poza miastem. Narodowości polskiej i ukraińskiej. Ta różnorodność doświadczenia życiowego przekłada się na różnorodność realizowanych w ramach Inkubatora zadań.
W tym roku w KIKu powstały trzy spektakle w języku ukraińskim, leśne zajęcie dla dzieci, spotkania śpiewacze dla mieszkańców jednej z dzielnic Krakowa, warsztaty filozoficzne oraz pokaz odpowiedzialnej mody łączącej pokolenia. Wkrótce pojawi się film zrealizowany przez nastoletnich twórców, spotkanie Żywej Biblioteki oraz leśne warsztaty – tym razem dla młodzieży.
Każdy z tych małych projektów jest cenny dla KIKu, przekłada się bowiem na zasób doświadczeń, dzięki którym Fundacja WyspArt aktualizuje kolejne edycje projektu. Szczególnie cieszą nas te pomysły, które po zakończeniu współpracy z Inkubatorem rozwijają się samodzielnie. Przykładem jest projekt „Lepiej w lesie”, skierowany do osób doceniających las jako miejsce twórczego rozwoju. Pierwsze leśne zajęcia realizowane były przy wsparciu Inkubatora, ale już kolejne odbywają się niezależnie od niego.
Ważnym zasobem KIKu są instytucje i organizacje kultury, na które mogą liczyć beneficjenci. Miejsce dla przeprowadzenia warsztatów, scena teatralna, promocja na nośnikach instytucji kultury – to bezcenne wsparcie. KIK staje się w ten sposób także inkubatorem współpracy.
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Źródło: Fundacja WyspArt