Krakowski Inkubator Kultury, realizowany przez Fundację WyspArt już po raz piąty, pozwala osobom niezatrudnionym w instytucjach kultury i niezrzeszonym w organizacjach, spróbować swoich sił w projektach kulturalnych. Każda z uczestniczących osób otrzymała wsparcie merytoryczne w postaci szkoleń i indywidualnych konsultacji, oraz mały grant na realizację swojego pomysłu.
W tegorocznej edycji spotkali się Beneficjenci i Beneficjentki, którzy - najprawdopodobniej - nie znaleźliby się we wspólnej przestrzeni twórczej, gdyby nie KIK. Były to zarówno osoby bardzo młode jak i w wieku emerytalnym. Mieszkańcy Krakowa i okolic oraz obywatele Ukrainy. Osoba z niepełnosprawnością, aktywistka miejska, młoda mama, studenci. W ramach projektu zrealizowano 10 pomysłów na działania kulturalne, adresowane do lokalnych społeczności. Były to działania bardzo różne. Kilka z nich wpisało się w nowe trendy w kulturze, inne wykorzystały sprawdzone scenariusze.
Przykładami tych pierwszych są działania łączące kulturę z naturą, czyli twórcze spotkania dla dzieci i dorosłych w lasach i parkach oraz projekty związane z odpowiedzialną modą, czyli projektowanie ubrań i pokazy mody wykorzystujące tkaniny i ubrania z odzysku. W nurcie sprawdzonych działań w kulturze powstały: dwa spektakle, zrealizowane przez młodych ludzi w języku ukraińskim, film, warsztaty filozoficzne oraz spotkania śpiewacze. Łącznie w tych wydarzeniach, jako widownia lub uczestnicy warsztatów, wycieczek i spotkań, wzięło udział ponad 300 osób.
Proces przygotowania wydarzeń przez Beneficjentów i Beneficjentki okazał się nie mniej ważny niż same wydarzenia. Niezwykle istotne było zatroszczenie się o ciągłość każdego projektu, czyli o to, co wydarzy się po zakończeniu współpracy z Inkubatorem. Należało więc zbudować markę swojego działania, zaplanować jego finansowanie i pozyskać partnerów do współpracy. Bez wsparcia instytucji/organizacji kultury oraz zewnętrznych źródeł finansowania, trudno planować przyszłość projektów zainicjowanych w ramach Inkubatora. Dlatego podczas wielu godzin indywidualnych konsultacji budowaliśmy relacje z instytucjami partnerskimi i mediami oraz pisaliśmy wnioski o dofinansowanie działań zainicjowanych w ramach KIKu.
Październik to czas ewaluacji. Wyniki badań ewaluacyjnych oraz rekomendacje dla kolejnych Inkubatorów są efektem zarówno najnowszej edycji jak i poprzednich. Na ich podstawie powstanie projekt kolejnej edycji KIKu.
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.