W niedzielę 28 czerwca br. w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbyła się kolejna – już osiemnasta – ceremonia wręczenia nagród „Chroniąc Pamięć”. Projektowi patronuje m.in. Ambasada Izraela, Żydowski Instytut Historyczny, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Żydowskie Muzeum Galicja.
Projekt Macewa z pomocą wolontariuszy strongmanów z federacji Strongman Team Poland odzyskali żydowskie nagrobki z Warszawy, Kazimierza Dolnego nad Wisłą oraz Puław. Nagrobki użyte jako materiał budowlany wróciły na żydowskie cmentarze. Strongman Tomasz Kowal oraz federacja Strongman Team Poland za swoje działania zostali odznaczeni nagrodą „Chroniąc pamięć“, która przyznawana jest Polakom angażującym się w działania związane z kulturą żydowską. Projekt Matzeva wspiera od niedawna również Grupa City Security, której pracownicy także pojawili się na niedzielnej gali deklarując wsparcie w ratowaniu macew. Ponad 5000 ochroniarzy City Security będzie angażować się w lokalne akcje organizowane przez wolontariuszy Projektu Matzeva.
Projekt Matzeva jest prawdziwym dowodem współpracy pomiędzy Żydami i Polakami. Wolontariuszami From the Depths są strażacy, siostry zakonne, szkolni nauczyciele, studenci i nawet strongmani – mówi Jonny Daniels pomysłodawca i organizator „Projektu Matzeva” oraz Prezes Fundacji „From The Depths” której celem jest budowanie wspólnej przyszłości między Polakami a Żydami.
Wspólnie odbudowujemy nie tylko Żydowską, ale także Polsko – Żydowską historię, która należy do nas wszystkich. Razem odkrywamy i tworzymy historię. Każda pomoc jest dla nas cenna i ważna – dodaje Daniels.
Uczestnictwo w tym projekcie to dla nas wielki zaszczyt, a także i obowiązek, gdyż misją naszej firmy jest również angażowanie się w przedsięwzięcia chroniące pamięć historyczną - mówi Benjamin Krasicki - prezes Grupy City Security.
Drogi, chodniki, krawężniki, budynki mieszkalne a w skrajnych przypadkach także ostrzałki do noży i toalety – to miejsca w których do dzisiaj tkwią fragmenty żydowskich nagrobków. Można je znaleźć zarówno w dużych miastach jak także mniejszych miejscowościach i małych wsiach. W ponad 1200 miejscowościach, wszędzie gdzie kiedyś znajdował się żydowski cmentarz, a dziś nie ma nagrobków wystarczy tylko poszukać i popytać lokalnych mieszkańców aby natrafić na miejsca wykorzystania matzew jako materiał budowlany. Celem „Projektu Matzeva” organizowanego przez Fundację „From The Depths” jest zadokumentowanie oraz przeniesienie nagrobków na cmentarze.
W pierwszym etapie „Projektu Matzeva” uruchomiony został specjalny email info@matzeva.org oraz numer telefonu +48 501 183 871, na który można zgłaszać informację dotyczące matzew użytych w złym kontekście. Zgromadzone dane pozwalają na realizowanie akcji przenoszenia matzew na cmentarze w całej Polsce.
Matzeva Projekt realizowany jest pod patronatem fundacji "From The Depths", która działa w Polsce, Izraelu oraz USA. Partnerem Projektu jest Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. W zakresie konsultacji merytorycznej projekt wspiera Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach projektu Fundacja From the Depths prowadzi partnerską współpracę z miastami i gminami w całej Polsce w których macewy były użyte jako materiał budowlany m.in : Szczecinem, Toruniem, Sosnowcem, Dobrzyniem nad Wisłą, Skulskiem, Bakałarzewem, Raczkami, Lipnem, Jeleniewem i Słomnikami.
Project Matzeva https://www.facebook.com/matzevaproject
Fundacja „From the Depths”* - charytatywna organizacja, której celem jest budowanie wspólnej przyszłości między Polakami a Żydami. Fundacja została założona przez Jonny’ego Danielsa i współpracuje z osobami ocalałymi z Holocaustu oraz ze społecznościami żydowskimi z całego świata, szczególnie z Europy Wschodniej. Fundacja „From the Depths” była inicjatorem oraz współorganizatorem wyjątkowych obchodów 69 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Z okazji tego wydarzenia 27 stycznia 2014 w Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Krakowie było obecnych ponad 60 reprezentantów izraelskiego parlamentu, przedstawiciele rządów Polski, innych państw europejskich, USA i Kanady.
Źródło: info. nadesłana