Kraków. Sieć GO_PRO! – walczy o nagrodę Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego
Sieć GO_PRO! czyli Gminnych Ośrodków Programowania została założona w ubiegłym roku, działa w niej łącznie 20 punktów. Przez 6 miesięcy z bezpłatnych zajęć z programowania i algorytmiki skorzystało ponad 1200 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Niewiele? To dopiero początek.
Uczymy dzieci, jak robić roboty
W rankingu osób w wieku 16-24 lata, które kiedykolwiek napisały jakiś program komputerowy, młode Polki i Polacy zajmują dopiero 22. pozycję na 27 krajów europejskich w zestawieniu Eurostatu. Jak zachęcić najmłodszych do nauki programowania?
Średnia Unii Europejskiej w zakresie umiejętności programowania to 9 proc. Według Raportu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z 2013 roku w Polsce wynosi ona zaledwie 6 proc. Oznacza to, że w Unii programować potrafi średnio jedna na 11 osób, w Polsce zaledwie jedna na 17. Do 2015 roku w krajach UE ma jednak brakować programistów i informatyków do obsadzenia, aż 700 tys. miejsc pracy.
Umiejętność programowania to nie tylko większe szanse na ryku pracy. Chcę, by każdy uczeń na świecie miał lekcje z programowania. Nie po to, by każdy został programistą, ale by każdy nauczył się logicznego myślenia - mówił podczas wizyty w Polsce w 2013 roku Vinton Cerf, wiceprezes Google i jeden z "ojców" internetu. Nauka programowania to doskonały sposób rozwijania kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów, przydatnych nie tylko w pracy programisty. Droga do wprowadzenia w polskich szkołach programowania, jako osobnego przedmiotu, wciąż jest jednak daleka.
"Do robota!", czyli czas coś zmienić
Edukację szkolną, formalną stara się uzupełniać edukacja pozaformalna. Bazuje ona na nowoczesnych, aktywnych metodach nauczania. Jedną z nich jest nauka podstaw programowania za pomocą klocków Lego Mindstorms. Jest to nowoczesne i innowacyjne narzędzie edukacyjne, jednak zbyt drogie, by mogły z niego korzystać szkoły publiczne. Przez to narzędzie to w wielu miejscach jest niedostępne. Są firmy, które oferują zajęcia z programowania dla dzieci z wykorzystaniem Lego Mindstorms, jednak nie wszystkich rodziców na nie stać. Zajęcia w punktach GO_PRO! będą bezpłatne - podkreśla pomysłodawca sieci GO_PRO!, Bartosz Kosiński.
Sieć GO_PRO!, czyli Gminnych Ośrodków Programowania ma zachęcić młodzież w całej Polsce do nauki programowania. Początkowo w sieci znalazło się 20 bibliotek publicznych. Zostały one wyposażone m.in. w zestawy Lego Mindstorms, komputery typu All-in-One, tablety oraz tablice multimedialne. Jednak to dopiero początek sieci GO_PRO! W przyszłości do sieci będą mogły dołączać kolejne biblioteki. Sieć będzie rozszerzana nie tylko za publiczne, ale i prywatne pieniądze.
Dlaczego akurat biblioteki? Gdybyśmy zakładali punkty GO_PRO! w szkołach, korzystaliby z nich wyłącznie lub głównie uczniowie danej placówki. Z zajęć w bibliotekach będą mogły korzystać dzieci z różnych szkół, nie tylko z jednej - tłumaczy Bartosz Kosiński.
Nominacja do prestiżowej nagrody WSIS Project Prizes 2015
13 marca 2015 roku sieć GO_PRO! dostała nominację do międzynarodowej nagrody WSIS (World Summit on the Information Society) w kategorii „capacity building”.
Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych światowych projektów z zakresu wykorzystania technologii ICT w poszczególnych dziedzinach funkcjonowania społeczeństwa informacyjnego.
To olbrzymie wyróżnienie – podkreśla Marzena Milanowska, Prezes Stowarzyszenia „MERITUM”, to tak, jakby sieć GO_PRO! była „Idą” i dostała nominację do Oscara. Oczywiście nagroda ma charakter branżowy i nie jest tak rozpoznawana, ale sama nominacja świadczy o innowacyjności projektu.
GO_PRO! znajdziecie w kategorii 4. Aby oddać swój głos należy zarejestrować się i poczekać na instrukcję, wysłaną drogą mailową. Następnie można rozpocząć głosowania. Zgodnie z zasadami, każdy ma prawo oddać głos tylko na jeden projekt w każdej z 18 kategorii. Kolejno wśród 3 projektów z największą liczbą głosów w wybranej kategorii zostanie wybrany ten jeden, który otrzyma prestiżową statuetkę.
Zachęcamy do oddawania głosów na sieć GO_PRO! – dzięki takiemu wyróżnieniu będzie nam łatwiej walczyć o kolejne środki na rozwój sieci i otwieranie kolejnych punktów. Warto, abyśmy przekonywali dzieciaki, że można zupełnie inaczej spędzać czas przed komputerem, w przyjemny i angażujący sposób, ucząc się programowania – przekonuje Marzena Milanowska.
Inicjatywę tworzenia Gminnych Ośrodków Programowania realizuje Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej "MERITUM" z Krakowa. Szczegóły dotyczące sieci GO_PRO! znajdują się na stronie: www.gopro.edu.pl. Film przedstawiający inicjatywę: GO_PRO! Zaprogramuj sobie przyszłość dostępny jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=d_IDze5J4pM
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Honorowym patronatem objęło go Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej. Patronaty medialne: Magazyn CHIP oraz Redakcja Gazety Wyborczej.
Źródło: Fanpage "Meritum"